Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: kwiecień 2015r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 4 - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

6. Zabrania się zawracania:

Większe okno
Gość
2014-04-28 20:05:16
Odpowiedzi: 2
czy przy skręcie w lewo na strzałce, jeżeli nie ma znaku zakazu zawracania,a zapali się strzałka w lewo, można tylko skręcić w lewo czy też i zawrócić
Odpowiedzi (2):
henq
2014-05-10 22:53:52
Strzałka w lewo to strzałka w lewo, zawracać możesz jak będzie zielone okrągłe (brak znaków zakazu) lub strzałka do zawracania.
Gość
2014-12-10 17:06:20
Można również zawracać na rzadko występujących strzałkach warunkowych (NIE KIERUNKOWYCH) w lewo ! I wtedy taka sama zasada jak przy skręcie w prawo stop itd.
Dodaj odpowiedź
Tadeusz
2014-05-11 09:40:22
Odpowiedzi: 2
Witam. Na jezdni wystarczająco szerokiej, ale bez wyznaczonych pasów ruchu, chcę na skrzyżowaniu pojechać prosto. Nie ma żadnych znaków,oprócz "Ustąp pierwszeństwa", jest natomiast sygnalizacja świetlna, z zapalającą się zieloną strzałką w prawo. Ustawiłem się jak najbliżej osi jezdni, by nie blokować ewentualnym skręcającym w prawo, gdy będą mieć zieloną strzałkę. W momencie, gdy światła zmieniły się na zielone, samochód stojący po mojej prawej stronie, również pojechał na wprost, a ponieważ za skrzyżowaniem jezdnia jest węższa, musiałem mu ustąpić, by nie doszło do kolizji. Moje pytanie: Na którym pasie powinienem się ustawić dojeżdżając do tego skrzyżowania, by uniknąć takich sytuacji?
Odpowiedzi (2):
dudi82
2014-05-20 11:50:39
Kodeks tego nie reguluje, a więc jeśli brak oznakowania, to prosto można jechać z każdego pasa, a za skrzyżowaniem ustąpić tym z prawej. Teoretycznie powinieneś stanąć na prawym pasie, ale logiczne i dobrze widziane jest nie blokowanie tego pasa jeśli jest tam warunkowa strzałka w prawo.
Gość
2014-12-10 17:11:49
Jeśli z Twojej strony jest zwężenie/Twój pas niewyznaczony się kończy, to on ma pierwszeństwo (zmieniasz pas, ale to wiesz) ! Ale jeśli te pasy nadal by występowały, to trzeba pamiętać o ZAKAZIE wyprzedzania z prawej na niewyznaczonych :)
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-05-20 21:40:07
Odpowiedzi: 1
Witam, ostatnio jechałem samochodem ciezarowym(solowka ok 10m dł) droga dwujezdniowa posiadajaca 2 pasy ruchu w jednym kierunku, jadac prawym pasem ruchu w \\"sznurze\\" samochodów, lewy pas tak samo \\"sznur\\" aut. w dali przedemna i autami jadacymi przedemna bylo skrzyzowanie i zapalilo sie czerwone swiatlo wiec wszyscy \\"stop\\" i czekanie na zielone. Przedemna ok 14 autek, swiatlo wskakuje na zielone wiec wszyscy start, prawy pas jedzie, ja ruszam, lewy pas jedzie i widze ze jedno auto na lewym pasie zgaslo i stoi, przed tym autem juz dawno ludzie pojechali i zrobilo sie miejsca ok 25m, ze zestaw by wszedł, linia przerywana, babka stoi wiec ja postanowiłem zmienic pas ruchu na lewy bo za niedlugo za tym skrzyzowaniem jest kolejne na ktorym musiałem skrecic w lewo, wlaczylem kierunkowskaz lewy i jak ja ominałem i konczyłem manewr zmiany pasa ruchu (prostowanie auta)w tym momencie najwyrazniej odpalila auto, spanikowala, ze korkuje ulice, \\"obudzila sie\\" i gaz do przodu tak, ze podjechala mi pod moj koniec auta i otarła sie o stopien sluzacy do wchodzenia na tyl auta do towaru. ma wgniot i ryse na nadkolu prawym, wgniot i ryse na prawych drzwiach ok 10cm dł (jak konczy sie nadkole \\"luka\\" i zaczynaja drzwi-wysokosc lusterka), pekniete lusterko. Z mojej strony uwazam, ze zachowalem szczegolna ostroznosc, patrzylem w lustra, zasygnalizowałem wczesniej az do samego konca kierunkowskazem, miejsce bylo, linia przerywana, widocznosc dobra, sucho itp, moj pojazd w ruchu, jej pojazd stał, predkosc mala ok 40km/h max przy dopuszczalnej 50km/h bo dopiero spod swiatel wystartowali wszyscy a ciezarowka to nie bolid ;-) czytałem art 22 kodeksu drogowego- \\"zmiana pasa ruchu\\" pkt 4. Jakie macie na ten temat zdanie?
Odpowiedzi (1):
arkadin
2014-05-25 09:31:21
Ona włączała się do ruchu. Art 17 pkt 2 PRD: Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-05-25 20:42:11
Odpowiedzi: 1
Witam, arkadin- rozumie Cię masz racje, ale tutaj swiadkowie tylko mnie ratuja, ktorzy to widzieli naprawde i mam ich ;-). Dlatego, że ona sie mi na poczatku przyznała osobiscie ze auto jej zgaslo, ale pozniej albo sama doszla do wniosku, że jest to jej nie na reke lub obdzwoniła i ktos ja poinstrułował i przy policji powiedziala , że jechała ;-/...i policja do mnie , że mi mandat, a ja nie przyjalem wiec nastepna policja i zaczely sie schody ;-/...stwierdzili, że moja wina i do sadu wiec ok do sadu, prawko na 9 dni mi zabrali i odbieralem w sadzie gdzie dostalem postanowienie nawet napisali na kwicie, że to bzdura bezpodstawna i zbyt nadgorliwa akcja-oczywiscie w jezyku urzedowym ;-). Mam swiadków i oni naprawde to widzieli wiec stwierdzili to samo co ja ;-]. Bo jak wiadomo stala to wlaczala sie do dalszej kontynuacji ruchu, jak jechala to znow, ze ja na prawym pasie ruchu, ale mozna tez zinterpretowac, że jechala a ja jej zjechałem i otarłem ;-/ gdzie tak naprawde nie bylo. Dodam jeszcze, że w aucie bylo z nia dziecko w wieku ok 3-4lat wiec mogla jak najbardziej rozproszyc jej uwage- a czesto o tym teraz sie slyszy i badania dowodza, ze dzieci w autach sa bardzo czestymi powodami wypadków/stluczek. Ponoc bardziej odwracaja uwage placzace i krzyczace itp dzieci niz telefony komorkowe.
Odpowiedzi (1):
arkadin
2014-06-07 08:44:38
Jesli masz świadków to ok i walcz o swoje. A na miesjcu Ci swiadkowie mówili policji co i jak?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-07-01 10:09:54
Odpowiedzi: 2
przepisy ruchu na rondzie, tj.z którego pas na rondzie pierwszeństwo ma kierujący pojazd?
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-07-06 22:17:35
zasada prawej ręki :)
Gość
2014-12-10 17:23:32
Jakie pytanie ?! Jak zmieniasz pas nie masz nigdy pierwszeństwa - chyba, że mówimy o tych podporządkowanych :) Pierwszeństwo masz np. gdy z wewnętrznego na zewnętrzny zmieniasz, a ktoś włączający się wjechałby na zewnętrzny ! Kolejnym przykładem jest fakt, że opuścić rondo możesz tylko z ZEWNĘTRZNEGO, więc wcześniej zmieniasz na niego i dopiero (jak nie wiesz kiedy napisz) ! Chyba, że znaki pokazują inaczej - wtedy można pojechać np. ze środkowego na wprost.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-07-23 22:12:59
Odpowiedzi: 1
jadac autem i skrecajac w lewo zostalem udezony prze pojazd ktory mnie wyprzedzal linia byla przerywana za mna jechal tir ktory minol mnie prawa strona a ten z tylu wyprzedzajacy nie widzial widocznie mnie stojacego przy lewej stronie teren zabudowany i warjat w osobuwce wyprzedzajacej mnie czyja wina
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 17:38:23
Takie sytuacje są sporne, bo potrzeba dowodów, świadków :( Ale jeśli ciężarówka WYPRZEDZIŁA (bo jechałeś) Cię prawą, to widocznie odpowiednio wcześniej włączyłeś kierunkowskaz, chyba, że zgasł . . . Problem jest taki, że przeważnie będzie, to współwina :( On za OMIJANIE (bo stałeś) skręcającego w lewo, Ty - za nieupewnienie się czy nikt Cię nie wyprzedza, omija ! Zawsze patrzymy wcześniej w lusterka - nie ważne czy wyprzedzamy czy skręcamy ! I jeszcze jedna rzecz ważna - NAJPIERW kierunkowskaz potem zwalnianie/hamowanie !
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-07-24 09:32:52
Odpowiedzi: 5
Czy wjeżdżając na rondo jeszcze przed nim powinienem sygnalizować w którą stronę chcę skręcić (chodzi o skręt w prawo lub w lewo)?
Odpowiedzi (5):
MrErdek1
2014-07-24 13:21:23
Jeżeli na rondzie obowiązuje okrężna organizacja ruchu nakazana znakami C-12, to takie skrzyżowanie jest "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym". Przed wjazdem nie wybiera się kierunku jazdy, bo jest nim tylko jazda na wprost, która jest dozwolona z każdego pasa ruchu. Co do zasady powinna być jednak realizowana prawym pasem ruchu. Jazda okrężna to też jazda na wprost bez włączonego kierunkowskazu. Zjazd to zmiana ruchu okrężnego na kierunek jazdy w prawo. Skręt zgodnie z art.22.2.1. jest dozwolony tylko z prawego pasa ruchu. Sygnalizacja zamiaru skrętu powinna być włączona po minięciu zjazdu poprzedzającego zaplanowany.
Gość
2014-07-24 15:05:55
Dzięki wielkie za wyjaśnienie. Dzisiaj miałem w tym temacie ostre starcie z egzaminatorem :)
Gość
2014-12-10 17:47:15
Jak z egzaminatorem, a nie instruktorem, to współczuję. Ale z drugiej strony z instruktorem też nie ciekawie :(
Gość
2015-03-16 11:32:38
Bzdura. Rondo to skrzyżowanie na którym także zmienia się kierunek jazdy. Czyli, zgodnie z art.22 pkt5 jest obowiązek sygnalizacji.
Gość
2015-03-25 18:45:12
Do MrErdek1. Wjeżdżając na rondo włączając lewy kierunkowskaz nie wskazyjemy, że będziemy poruszać się rondem w lewą stronę, tylko że skręcimy w lewo lub zawrócimy. Czyli jak rondo łączy 4 drogi, to zjedziemy 3 lub 4 zjazdem.
Dodaj odpowiedź
anii3
2014-07-25 17:54:59
Odpowiedzi: 3
Drogą osiedlową, tzw. pieszojezdnią (droga oznakowana D-40) bez wyznaczonych chodników poruszał się samochód. Z jego lewej strony również na takiej samej pieszojezdni jechał rowerzysta lat 9. Wg kierującej pojazdem dziecko uderzyło w samochód. Wg młodego rowerzysty sprawa nie jest tak oczywista. Kto miał pierwszeństwo? W wyniku tej kolizji rowerzysta ucierpiał, ma złamany prawy obojczyk. Brak dorosłych świadków (oprócz kierującej). Pozostali świadkowie to dzieci, z których jedno opowiada się za kierującą autem, a drugie za rowerzystą. Kierująca autem nie wezwała ani pogotowia, ani policji na miejsce zdarzenia. Sama podniosła rowerzystę i odstawiła go do jego miejsca zamieszkania pod opiekę rodzica. Kto ponosi odpowiedzialność za całe zdarzenie? Czy dziecko można uznać w tym wypadku winnym zdarzenia? Czy wobec kierującej pojazdem można wyciągnąć jakieś konsekwencje z tytułu niezawiadomienia odpowiednich służb. Policja została zawiadomiona przez izbę przyjęć szpitala, w którym było badane dziecko.
Odpowiedzi (3):
3grosze
2014-07-26 15:41:05
Strefa zamieszkania, na której mogą znajdować się dzieci bez opieki dorosłych!.co więcej niepoprawne zachowanie kierowcy po wypadku.nie znamy szczegółów ale sadze ze ewidentnie wina leży po stronie kierującego samochodem ba po zachowaniu większości kierowców jestem wręcz pewien ze to wina kierowcy samochodu. W tej strefie samochód jest dopuszczony warunkowo i wszelkie tłumaczenia niewiele dają,ma zachować szczególną ostrożnosc, co więcej dziecko na rowerze do 10roku zycia jest uznawane za pieszego wiec kierowca będzie odpowiadał za potrącenie pieszego. Moim zdaniem śmiało można dobiegać odszkodowania i rządać ukarania sprawcy. Życzę powodzenia
anii3
2014-08-01 12:51:27
na jakie paragrafy można się powoływać?
3grosze
2014-08-05 01:23:21
Witam, na początek w ramach przypomnienia czym jest ta strefa wedle przepisów tak aby pani wiedziała podstawy w razie jakby ktoś chciał się pani na szybko pozbyć, czy stwierdzić że się pani myli więc warto wiedzieć, Szczególne zasady ruchu obowiązujące w strefie zamieszkania zostały określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym i polegają m.in. na tym, że: - pieszy może poruszać się po całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5), - dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2), - dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi bez opieki osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (art. 43 ust. 1), - zabroniony jest postój w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt 4). Strefa zamieszkania może obejmować drogi publiczne lub niepubliczne drogi wewnętrzne. Pyta pani o paragrafy więc na początek art. 177 par 1 k.k.,następnie z pani opowiadania wynika że pierwsza pomoc została przeprowadzona nieprawidłowo art.93 par 1k.w. i/lub art.162 k.k., gorąco polecam zapoznać się z art. 44 ustawy prawo o ruchu drogowym (rozdział 5,oddział 1 przepisy porządkowe). Jak dla mnie to z samego artykułu 44 sprawca ma duże kłopoty, także trzymaj kciuki.Co więcej podam kilka linków aby mogła pani trochę się zagłębić w temacie: http://forum.infor.pl/topic/322661-potrącenie-w-strefie-zamieszkania/ ,http://karne.pl/karny.html. ,http://wypadkidrogowe.info/page/2/ ,http://www.brd.org.pl/2,146,Strefa_zamieszkania__bezpieczna_strefa_dla_pieszych.htm , http://jakubrychlik.pl/tag/obowiazek-udzielenia-pierwszej-pomocy ,. Czy posiada pani dane sprawcy wypadku? Czy sprawca wypadku interesował się stanem zdrowia poszkodowanego po opuszczeniu szpitala? Tak czy inaczej polecam skontaktować się w tej sprawie z prokuraturą. Jeśli by pani mogła,prosiłbym z czasem o dalsze info jak się sprawy mają,bardzo mnie ta sprawa zainteresowała. Tu gdzie mieszkam, za taki "wybryk" miałbym masę kłopotów. Pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-08-06 22:09:41
Odpowiedzi: 2
witam jestem w Łodzi jadę ulicą jednokierunkową która ma dwa pasy bez oznaczeń na jezdni. potrzebuję wjechać w bramę posesji po prawej stronie/skręt z prawego pasa bezpośrednio do bramy jest raczej niemożliwy/czy wolno mi wykonać ten manewr z lewego pasa /oczywiście zachowując zasady kodeksu drogowego/,czy nie będzie to wykroczeniem.
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-08-07 14:37:45
\\\'jest raczej niemożliwy\\\' - a tyłem ? :-)
Gość
2014-09-23 10:12:58
Oczywiście, że można. Jest to elementarny manewr w większych pojazdach które z racji swojej natury potrzebują więcej miejsca. Rzecz jasna ostrożność do kwadratu
Dodaj odpowiedź
Andrzej
2014-08-10 09:19:02
Odpowiedzi: 2
Witam,czy jadąc prawym pasem jezdni dwukierunkowej muszę włączyć kierunkowskaz skręcając na posesję znajdującą się po prawej stronie,nie zmieniam przy tm ani pasa drogi ani kierunku jazdy .
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-08-14 11:51:46
jak to nie zmienia pan kierunku jazdy? skoro jest po prawej stronie, to chyba następuje skręt w prawo, a więc zmiana kierunku jazdy?
Gość
2014-12-10 18:08:16
Zawsze używamy kierunkowskazu, gdy zmieniamy kierunek jazdy lub np. pasy NAWET niewyznaczone ! Podstawy ! Potem się dziwią, że wjeżdżają im w tył :( Pamiętajcie również jeszcze o jednym - najpierw kierunkowskaz potem zwalniamy/hamujemy !
Dodaj odpowiedź
Piotr
2014-09-07 18:32:42
Odpowiedzi: 5
Tutaj ciekawostka: powyższe przepisy dotyczące zmiany kierunku ruchu nie mówią NIC o skrzyżowaniu (poza zawracaniem). Ma to swoje konsekwencje przy poruszaniu się po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym - czasami należy użyć kierunkowskazu więcej niż raz. A na typowych "rondach" nie wolno używać kierunkowskazu lewego w celu sygnalizacji, iż będziemy zjeżdżali na "trzecim" zjeździe - bo nigdy na takim "jajku" nie będziemy zmieniali kierunku na lewy (co innego sygnalizacja zmiany pasa na lewy).
Odpowiedzi (5):
Instruktor
2014-09-16 12:04:18
wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym - rondo - kierujący również sygnalizuje zamiar skrętu w lewo czyli jedziemy na kierunkowskazie w lewo trzymając się jak najbliżej wyspy aż do momentu, w którym musimy zasygnalizować zamiar opuszczenia ronda - zmiana kierunkowskazu na prawy i zmiana pasa ruchu na prawy - na wysokości przedostatniego mijanego zjazdu, z którego nie skorzystaliśmy. W przypadku rond z wyznaczonymi pasami ruchu jest nieco łatwiej.
PJX
2014-09-16 14:58:48
W którym miejscu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (zbudowanym na planie dużego okręgu) dochodzi do zmiany kierunku w lewo? O ile przy SoRO zbudowanym na planie kwadratu czasami trzeba użyć lewego kierunkowskazu wielokrotnie, to chciałbym zobaczyć miejsce, w którym konkretnie zmieniamy kierunek na lewy na jednopasmowym okręgu.
arkadin
2014-10-21 00:59:02
Panie instruktor, co Pan opowiadasz? Jakis czas temu trafiłem na ciekawe "rondo". Konkretnie w Sofii - 11 zjazdów! i co? o czym bedzie swiadczył lewy kierunkowskaz???
ABBA
2014-12-06 20:47:08
Panie instruktor jak czytam takie tłumaczenie jazdy po rondzie to mnie mierźi, jaki lewy kierunkowskaz!!!!!!!!!!!!! Ba...ie, jadąc wokół ronda jedziesz prosto mimo, że kręcisz w lewo, tylko przy zjeździe-zmianie pasa włączasz prawy kierunek. TAM SIĘ NIE DA JECHAĆ W LEWO. I TAKI KTOŚ UCZY NASZE DZIECI, ŻENADA!!!!!!!!!
Gość
2015-04-11 05:50:29
Zamiast czepiac się instruktora proponuje zdac egzamin praktyczny przejezdzajac przez ronda bez wlaczonego lewego kierunkowskazu. Pierwszy skret w lewo bez sygnalizacji bedzie oznaczal błąd, drugi skret skutkuje już uzyskaniem wyniku negatywnego. Pozdrawiam "wszystkowiedzących krzykaczy".
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-09-09 07:36:44
Odpowiedzi: 2
proszę o komentarz pkt4 zmiana kierunku jazdy,po po wyrazie\\\'- oraz pojazdu skręcającego w prawo
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-10-06 17:14:54
ktoś jedzie lewym pasem, a chce zmienic na srodkowy to musisz go wpuscic i tyle.
Gość
2014-10-31 11:06:53
Gościu powyzej - co ty pieprzysz ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-05 12:44:50
Odpowiedzi: 2
jadąc skuterem zamierzałem skręcic w lewo puszczając wczesniej lewy kierunkowskaz dojechałem do środkowej lini pasa i zostałem uderzony w tył skutera na którym jechała moja zona oraz ja samochód jadacy za mną środkiem uderzył w nas,uznano moją winę.Proszę o odpowiedż
Odpowiedzi (2):
arkadin
2014-10-21 01:01:00
Na jakiej podstawie? Policja drogowa tak uznała? Co mówili?
Gość
2014-12-10 18:14:45
Może za późno włączony kierunkowskaz ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-22 16:56:05
Odpowiedzi: 3
Skręcałem dzisiaj na skrzyżowaniu w lewo na zielonej strzałce skrętu w lewo. przede mną jechała kobieta i nagle dojeżdżając do przejścia dla pieszych (które przecinamy skręcając)które miało czerwone światło nagle bez żadnej wyraźnej przyczyny zatrzymała się gwałtownie, na szczęście zdążyłem zahamować i obeszło się bez kolizji, gdybym jednak nie dał rady zahamować czy cała wina spadła by na mnie? Czy ta kobieta nie miała w tym zdarzeniu żadnej winy? Czy poniosła by jakieś konsekwencje?
Odpowiedzi (3):
Gość
2014-10-23 18:03:38
Nieuzasadnione zatrzymanie, wiec to jej wina :)
Gość
2014-10-31 11:04:44
Twoja: - niezachowanie bezpiecznej odległości Pytanie jeszcze czy zatrzymala się przed zieloną strzałką - jeżeli tak to tym bardziej twoja - wg przepisów powinno się zatrzymać a potem dopiero jechać. Jak chodzi o nieuzasadnione zatrzymanie to nie ma czegos takiego. Ogolnie jest to wkurzajace ale musimy z tym zyc - baba za kierownicą :)
Gość
2014-12-10 18:22:50
Zawsze trzeba uważać na odległość ! Co do nieuzasadnionego zatrzymania powinno pod to podejść - rozumiem, że był to sygnalizator kierunkowy, więc przejazd jest BEZKOLIZYJNY ! Znaczy, to pierwszeństwo nawet przed tramwajami ! Co do drugiego kolegi - pomyliło mu się z warunkową (występuje razem z czerwonym światłem) ! Wtedy rzeczywiście trzeba się zatrzymać, ale takie sygnalizatory chyba rzadko występują "po lewej" :) I tu jest ważna różnica jeszcze . . . Na kierunkowej nie wolno zawracać, na WARUNKOWEJ można !
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-29 23:59:43
Odpowiedzi: 3
Jadę sobie samochodem lewym pasem. Za jakieś 100-200 metrów kończy się ten pas co jest oczywiście poinformowane odpowiednimi znakami pionowymi i poziomymi. Oczywiście włączam wcześniej kierunkowskaz w prawo chcąc zmienić pas na prawy . Sęk w tym że prawym pasem jedzie auto które chce mnie wyprzedzić. Pytanie kto ma pierwszeństwo? Ja uważam że tamten na prawym pasie bo już się znajduje na nim a Ja zmieniając pas mam obowiązek go przepuszczenia. Kilku znajomych jednak twierdzi że w tym przypadku gdzie kończy mi się pas to ja mam niby pierwszeństwo. Kto ma rację?
Odpowiedzi (3):
Gość
2014-11-02 01:12:57
Oczywiście pierwszeństwo na jadący juz pasem. Ten kto zamierza zmienić kierunek lub pas ruchu ma obowiązek wyraźnie zasygnalizować zamiar i ustąpić pierwszeństwa pojazdom już znajdującym się na nim.
Gość
2014-11-27 02:14:23
Teren zabudowany czy nie? Jeżeli niezabudowany to ile pasów dla danego kierunku jest na jezdni?
Gość
2014-12-10 18:30:36
Czy pas się kończy czy nie - NIE MA ZNACZENIA ! Istotne jest jednak, to o co zapytał się kolega powyżej ! W zależności od tego określa się prawo czy MOŻNA wyprzedzać z prawej ! Kolejna sprawa, to PATRZCIE na znaki ! Nieraz w takich miejscach jest zakaz wyprzedzania. Ostatnia sprawa - "dążymy" do prawego pasa :) Chyba, że wykonujemy jakiś manewr !
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-30 23:36:17
Odpowiedzi: 0
ogumienie na osiach czy były zmiany
wladek
2014-11-05 10:57:37
Odpowiedzi: 3
jadac droga z pierszenstwem na luku kat 90stopni w lewo odchodza dwie podrzedne drogi jedna na wprost druga kat prosty w prawo czy nalezy zasgnalizowac zjazd na wprost kierunkowskazem?
Odpowiedzi (3):
Monter
2014-11-05 12:01:17
"5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany (...) pasa ruchu.". W sytuacji opisanej powyżej na 95% na jezdni znajduje się któryś ze znaków P-1/3/4/6, które m.in. wyznaczają pasy ruchu. Odpowiedź jest chyba jednoznaczna.
Gość
2014-11-07 13:48:15
To nie odpowiedź. Odpisz tak lub nie. Jadąc drogą główną, która skręca w lewo na klasycznym skrzyżowaniu, kierujący skręcający w lewo ma włączyć kierunkowskaz czy nie. Tak lub nie, a nie to jednoznaczne.
Gość
2014-11-14 19:57:47
Tak!, jak na klasycznym skrzyżowaniu. Nie sygnalizuje się jazdy na wprost. Brak sygnalizacji przy skręcie w lewo (pomimo pierwszeństwa przejazdu) wprowadza innych użytkowników w niepotrzebny stres, bowiem muszą się zastanawiać, co też ten kierowca zrobi. Większość ruchu odbywa się po drodze z pierwszeństwem przejazdu, czyli w lewo, ale wyjeżdżający np. z naprzeciwka w prawo mógłby sądzić,że ma drogę wolną skoro tamten jedzie na wprost?!
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-11-17 14:27:51
Odpowiedzi: 1
czy można zawrócić na skrzyżowaniu jeśli jest na nim znak nakazu jazdy w lewo. skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-11-18 00:04:32
Masz nakaz jazdy w lewo więc musisz skręcić w lewo. Nie możesz zawrócić.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-11-28 17:28:34
Odpowiedzi: 2
Czy kierowca jadący prawym pasem ma obowiązek wpuścić samochód jadący lewym pasem, gdy ten dłuższy czas sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zjechania na prawy pas? Przepisy są jasne, ale przy dużym natężeniu ruchu kierowca, który uporczywie nie chce cię wpuścić (choć widzi, że masz włączony prawy kierunkowskaz) jest, najdelikatniej mówiąc, nieuprzejmy. Co sądzicie?
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-12-05 11:43:36
To tylko świadczy o kulturze jazdy.
Gość
2014-12-10 18:37:53
W niektórych sytuacjach wręcz nie ma wyjścia, bo musiałby popełnić wykroczenie lub jechać najwyżej równo z Tobą ! Chodzi o przepisy regulujące wyprzedzanie z prawej (zależne od ilości pasów i obszaru) :) Przypominam, że wyprzedzanie zaczyna się w momencie, gdy pojazd na sąsiednim pasie wysuwa swój przód przed nas(z) ! Innymi słowy nie trzeba zmieniać pasa do tego manewru ! Uwaga w okolicy PRZEJŚĆ, PRZEJAZDÓW !
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-12-16 08:30:01
Odpowiedzi: 1
Czy skręcając z drogi na posesję w lewo jestem zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka jak i tym które jadą za mną? Spotkałem się już z sytuacją w której kierowca dostał mandat za to że nie ustąpił pierwszeństwa osobie jadącej za nim. Czy słusznie?
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-01-04 20:20:35
Art. 22, pkt 2, podpunkt 2. Skręcając w lewo powinieneś stanąć przy środkowej linii przerywanej, a jeśli jej nie ma przy środku drogi, aby inne pojazdy mogły objechać cię z prawej strony. Ma to sens, gdy z prawej strony będzie dość miejsca, unikamy zablokowania drogi.
Dodaj odpowiedź
Normalny
2014-12-17 22:31:07
Odpowiedzi: 1
Witam- mam pytanie dotyczące kto bedzie sprawca kolizji.Nastepujaca sytuacja : wyjazd jedno kierunkowy ze stacji paliw na drogę poprzeczna z pierwszeństwem na srodku ustawia sie ciągnik siodłowy z naczepa (tzw. TIR) z zamiarem skrętu w prawo przepisy pozwalają mu z uwagi na wymiar do nie zbliżania sie do prawej krawędzi gdyz naczepa naszla by na chodnik. Miejsca miedzy Tirem a prawa krawędzią jest tyle w momencie oczekiwania kierowcy tira na ustąpienie pierwszeństwa idącym z droga z pierwszeństwem podjeżdża z prawej strony pojazd osobowy chcący tez skręcić w prawo i znajduje sie miedzy tirem a prawa krawędzią tym samym jest nie widoczny dla kierowcy tira gdyz przykładowo jest troche złamany w prawo i w prawym lusterku nie widać stojącej osobówki tylko widzi swoją naczepę. Rusza i naczepa ktora naszła na prawo uszkadza osobówkę dodam ze tir sygnalizował manewr skrętu w prawo. Kogo bedzie wina??? Czy ma znaczenie czy kierowca sygnalizował zamiar wykonania skrętu ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-17 23:55:10
Wszystko ładnie opisałeś, przypuszczam że jesteś kierowcą tego TIR-a i wskazano Twoją winę, ale szukasz ratunku - to odpowiem Ci tak - nie szukaj Twoja wina, wina TIR-a taki manewr skrętu w prawo z innego pasa niż skrajny prawy (gabaryty nie puszczają) jest manewrem wyjątkowym, możesz to zrobić ale ustępując pierwszeństwa pojazdom na psie który przecinasz wykonując swój manewr. W skrócie: byłeś na pasie A przecinasz pas B - jedziesz autobahna pasem lewym przecinasz pas środkowy by zająć prawy - to kto ma pierwszeństwo Ty czy pojazd na środkowym? A jeszcze dochodzi nasze polskie prawo "pojazd z prawej ma pierwszeństwo" A tłumaczenie - "nie widziałem martwy punkt" to sobie schowaj bo jest śmieszne
Dodaj odpowiedź
Monika Kulesza
2014-12-30 23:26:08
Odpowiedzi: 1
Witam, Nazywam sie Monika Kulesza. Po 10 latach przyjechałam ze stanów do Polski. Wjezdzalam do garażu mojej mamy zeby zaparkować auto. Blok mieszkalny został wybudowany kilka miesięcy temu. Linia była podwójna ciągła, skręciłam w lewo do garażu, zatrzymała mnie policja i dali mi mandat 200 złotych i 5 punktów karnych. Czy faktycznie istnieje taki przepis ze nie można skręcać na ciągłej linii na własna posesje? Dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam Monika Kulesza
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-01-04 20:25:36
Nie wolno najechać nawet na pojedynczą linię ciągłą, a o podwójnej to już nie wspomnę. Nie można tak skręcać, aby przekroczyć linię ciągła, nawet jeśli będzie to skręt na swoją posesję.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-01-15 00:40:22
Odpowiedzi: 0
Jak prawidłowo pojazdy A i B mogą poruszacie po rondzie i je opuścić
misia
2015-02-06 19:21:16
Odpowiedzi: 2
czyja wina jest? ja jadąc i zmieniając pas ruchu na prawy isygnalizując to a kierowca włączający się do ruchu uderza w moje auto
Odpowiedzi (2):
Przemo
2015-02-24 18:46:09
Misia-twoja wina. Przeczytaj art22.
Gość
2015-02-25 17:23:32
chyba żartujesz !!!!! winnym jest włączający się do ruchu drogowego art 22 dotyczy sytuacji pojazdów jadących tą samą drogą
Dodaj odpowiedź
Marek
2015-04-10 22:17:48
Odpowiedzi: 0
Czy jadąc pasem na którym namalowano znaki nakazujące skręt mam obowiązek włączyć stosowny kierunkowskaz, oczywiście jeśli będę kontynuował w nakazanym kierunku
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie