Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: październik 2017r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 4 - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

6. Zabrania się zawracania:

Większe okno
Gość
2016-11-30 21:29:36
Odpowiedzi: 4
Witam Jechałam sobie prosto i na skrzyzowaniu chcialam skrecic w lewo. Wlaczylam kierunkowskaz, zwolnilam, lekko skrecilam kierownice, zmienilam bieg na 2-praktycznie to sie powoli toczylam i nadle inne auto we mnie uderzylo. Uderzenie nastapilo w przedni lewy blotnik i kolo, pani ma uszkodzone przednie prawe kolo. Kobieta przynala sie do winy i wezwalismy policje. Policjant zobaczym uszkodzenia i stwierdzil ze to moja wina i nie wazne jest to co Pani wyprzedzajaca mowi. Oczywiscie mandatu nie przyjelam i sprawa idzie do sadu. Wspomnie ze kobieta zmienila zdanie po tym jak policja chciala mnie ukarac mandatek i nagle z niewiadomych przyczyn chciala mnie wyminac. Wymijala na skrzyzowaniu przed pasami dla pieszych i na podwojnej ciaglej.Mial ktos juz taka sytuacje?
Odpowiedzi (4):
Benia
2017-02-14 19:23:05
Poczytaj kodeks drogowy, artykuły Wojciecha Kotowskiego (ja kupiłam książkę) oraz Ryszarda Stefańskiego a także obejrzyj odpowiednie odcinki "Jedź bezpiecznie" Marka Dworaka (TVP3 Kraków), poszukaj wyroków sądowych w podobnym temacie i będziesz miała jasność, że jesteś niewinna. Ja także mam zarzut nieustąpienia pierwszeństwa rowerzystce jadącej nieprawidłowo po chodniku. Policja i Prokuratura mają zerowe pojęcie o przepisach ruchu drogowego, zawsze idą po najmniejszej linii oporu licząc na to, że się wystraszysz i przyznasz do winy. Jak mnie przesłuchiwali to straszyli mnie kosztami procesu, powołania biegłego itp. Nie bój się, ale nie licz na to, że adwokat za Ciebie wszystko załatwi. Musisz sama dużo przeczytać na ten temat i adwokatowi podpowiadać jak ma Ciebie bronić. Ja nie mam adwokata i sama o wszystko dbam, z jakim skutkiem to się okaże. Pamiętaj że od decyzji sądu zawsze możesz się odwołać a sady okręgowe i Najwyższy są już "mądrzejsze" i często uchylają wyroki, które zapadły w sprzeczności z kodeksem drogowym. Powodzenia.
Gość
2017-02-14 19:38:45
Już właśnie cały interenet chyba przejrzałam, ale dziękuje za podpowiedz kilku nazwisk na pewno skorzystam. Dokładnie tak jak piszesz adwokat niestety nie załatwi wszystkiego za mnie i to ja muszę pokierować całą sprawą. Informuj na bieżąco jak tam sprawa u Ciebie, ja w zeszły weekend dopiero byłam przesłuchiwana, a kolizja była 29.11.2016. Dobrze, że chciałam zeznawać w swoim mieście bo tam gdzie była kolizja to nawet przez telefon mówili jakie to koszty i jak długo sprawa się toczy. Zresztą przy całym zdarzeniu 3 policjantów, laweciarz, kierowca drugiego auta wraz z rodziną, która się zjawiła po kolizji mówili, że to moja wina i mam brać mandat. Nie ugięłam się bo nie czuje się winna to ja jechałam i wiem, że zachowałam wszelką ostrożność :)
Szymon
2017-04-13 14:32:14
A czy wykonała Pani jeszcze jedną czynność, chyba najważniejszą przed manewrem, czy spojrzała Pani w lusterko? Takie pytanie moze paść na sprawie. Gdyby Pani to zrobiła zauważyłaby zbliżający się pojazd. To dopiero zamyka liste czynności zawierających sie w określeniu \\\\\\\\\\"zachowanie wszelkiej ostrożności\\\\\\\\\\" Pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia sprawy, chociaż.......
Gość
2017-04-13 18:39:26
Tak spojrzałam i widziałam, że jest za mną pojazd w dość dużej odległości oraz nie miał włączonego kierunkowskazu. Gdybym tego nie zrobiła to była by ewidentnie moja wina i mandat bym przyjęła bez gadania.
Dodaj odpowiedź
Tadeusz
2016-12-09 14:32:07
Odpowiedzi: 1
czy na drodze dwujezdniowej,skrzyzowanie z sygnalizacja swietlna, z wydzielonym pasem do skretu w lewo i wydzielonym swiatlem do skretu mozna zawrocic jesli na swietle jest tylko st- rzalka w lewo bez strzelki do zawracania.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-12-14 08:14:23
Nie! Istnieje sygnalizacja kierunkowa umożliwiająca skręt wraz z zawracaniem, to są połączone strzałki w lewo i w dół.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-10 15:28:29
Odpowiedzi: 2
jestem na pasie gdzie na jezdni jest strzałka w lewo.Czy muszę włączyć kierunkowskaz że skręcam w lewo.
Odpowiedzi (2):
krzysiek
2016-12-14 07:07:13
Oczywiście że musi pan włączyć kierunkowskaz ponieważ zmienia pan kierunek jazdy czyli jedzie pan wlewo to wynika z art. 22 kodeksu ruchu drogowego
Gość
2017-01-12 17:12:27
Oczywiście, że wjeżdzając na "rondo" NIE ZMIENIASZ kierunku jazdy! Zmieniasz go dopiero opuszczając. Zrób tak jak piszesz w Niemczech czy choćby w Czechach to twoja kieszeń troche zubożeje
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-16 23:00:19
Odpowiedzi: 0
Witam co grozi za zmiane pasa na podwujnej ciaglej i brawurowa jazde pomoze ktos
Gość
2017-01-02 14:17:47
Odpowiedzi: 4
Witam ! Czy przed wjazdem na zwykłe czterowlotowe rondo włączamy lewy kierunkowskaz gdy skręcamy na tym rondzie w lewo ?
Odpowiedzi (4):
Gość
2017-01-02 14:21:21
Według mnie rondo jest skrzyżowaniem ( chociaż o ruchu okrężnym)a przed wjechaniem na skrzyżowanie powinniśmy sygnalizować jeśli mamy zamiar zmienić kierunek jazdy na tym skrzyżowaniu.
Tukan
2017-01-25 11:47:03
Cześć, nie trzeba używać kierunkowskazu na rondzie. Jedziesz tak jak prowadzi Cię pas ruchu. Kierunkowskazu używasz, gdy: zmianiasz pas ruchu na rondzie (co nie jest zabronione- chyba że masz linie ciągła) lub gdy zjeżdzasz z ronda. Co do używania / nie używania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo w lewo - był ostatnio wyrok sądu w tej sprawie I nie trzeba używac.
Gość
2017-01-27 11:19:24
Pewno nigdzie za granicami naszego kraju nie potrafią sobie komplikować życia i wiedzą, kiedy kierunkowskaz włączać a kiedy nie. Czy my musimy zawsze komplikować sobie życie?
Gość
2017-09-17 15:24:03
Jest kilka rodzajów rond. Na zwykłych włączamy prawy przy zjeździe, a na tych ze strzałkami tak jak strzałki i jak na normalnych skrzyżowaniach! Nie ma znaczenia ile wlotów ma rondo!!! Zjeżdżamy tylko z zewnętrznego na klasycznych!
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-01-15 21:02:58
Odpowiedzi: 0
Czy wyznaczenie nowego pasa ruchu żółtą linią przerywaną powinno być poprzedzone żółtą strzałką i skreśleniem żółtą farbą białych linii wskazując że obecnie nieobowiązuja. Jeśli namalowane są tylko białe i żółte bez dodatkowych oznaczeń to jest domniemany obowiązek jazdy uregulowany przepisami
gość
2017-02-01 16:07:35
Odpowiedzi: 0
czy plac do zawracania /łopatka/ może być wykorzystywana jako miejsce postoju?
Gosc
2017-02-01 23:33:45
Odpowiedzi: 5
Witam, zostalem uderzony w prawe drzwi za skrzyzowaniem z sygnalizacja świetlną jadac lewym pasem po zmianie z prawego 30 metrow przed skrzyzowaniem. Pojazd jadacy lewym pasem przy tym manewrze nie musial hamować a wrecz przyspieszal. Zmiana nastapila plynie przy malej prędkości. Kierujacy chcial mnie ukarac za zmiane pasa. Po lewej mial pas do skretu w lewo a pozniej wolna przestrzeń na skrzyżowaniu. Policjant orzekl ze to moja winna. A jadacy lewym pasem mogl nawet przyspieszac. Do otarcia doszlo po 40 metrach od zmiany pasa.
Odpowiedzi (5):
Gość
2017-02-06 21:58:19
Kierowca zmieniając pas ruchu ma obowiązek upewnić się czy nie porusza się tym pasem inny pojazd, którego musimy przepuścić. Jak będzie wolne dopiero wtedy zmieniamy pas. Jak zmieniano pas 30 metrów przed skrzyżowaniem z prawego pasa na trzeci pas lewy czyli manewr już z środkowego na lewy było po ciągłej linii??!!!. A jak był pojazd na lewym i dalej wjeżdżamy i nie przepuszczamy pojazdu to wtedy jest wymuszenie pierwszeństwa!!!! Boże Weź sobie lekcje doszkalające z L-ką na dachu. Tu nie chodzi o to kto kogo nie chciał przepuścić czy przyspieszał - jeździmy zgodnie Kodeksem ruchu drogowego i tyle.
Gość
2017-02-07 12:41:07
Były tylko dwa pasy na wprost i lewoskret. Ja zmieniłem z prawego na lewy. Moim zdaniem wykonałem manewr bezpiecznie z zachowaniem ostrożności. Kierowca jadący lewym pasem nie musiał hamować. Wręcz przeciwnie dostał "białej goraczki" zaczął trabić i nie wykluczone że próbował mnie ominąć lewoskretem. Sądząc po prędkości z jaką poruszalismy się przed skrzyżowaniem (ok. 20 km/h) i miejsce którym zostałem uderzony (jadąc już kilkadziesiąt metrów lewym pasem zostałem uderzony w lewe drzwi). Kierowca nie zaprzeczał że przyspieszyła i nie hamował. Moim zdaniem albo chciał: - mnie wyprzedzić wykorzystując pas do skrętu w lewo - chciał mnie "dojechac-nastraszyc" ale mu nie wyszło i doszło do oparcia. Szkody praktycznie znikome usunięcie. Zastanawiajace skąd się ogóle wziął w tym miejscu. Druga sprawa ze nie probował zapobiec a wręcz dążył do spotkania (nie hamował, przyspieszał). Zmiana pasa nie była bezpośrednią przyczyną kolizji. Gdybym miał kamerę byłoby to widać.
Bartosz
2017-02-14 08:30:57
Jeżeli to co mówisz jest prawdą to winny jest tamten kierujący ale, mnie ostatnio wjechał taki jeden BMW i twierdził dokładnie podobnie jak ty, że on już jechał, że ja to celowo zrobiłem itd. Chciał nawet ściągać monitoring miejski, który akurat by uszkodzony - na szczęści mam rejestrator w aucie - mimo nagrania, które obala całkowicie jego zeznanie on i tak twierdzi, że było inaczej. Zmieniasz Pas upewnij się 5 razy czy nikomu nie zajeżdżasz drogi a włączenie kierunkowskazu nie daje prawa do zmiany tego pasa. Już nie raz miałem sytuację, gdzie sprawca wymyślał mega historie a jak zobaczył nagranie to nie wiedział co powiedzieć.
Gość
2017-02-14 12:25:54
Problem w tym, że nie miałem rejestratora. W tym wypadku musiałbym mieć z tyłu. Skrzyżowanie też bez kamer. Jedyny nie powazalny fakt to odległość po jakiej doszło do zetknięcia aut. Ponadto kierujący nie zaprzeczał że zrobił po złości ale przybyłem na miejsce policjantowi to nie przeszkadzało we wskazaniu winnego (w tym wypadku Mnie) nie zwracając uwagi na inne okoliczności. Co w tej sytuacji? Sąd ale linia orzecznictwa jest zbieżne z ekspertyza biegłego a ta z kolei z ustaleniami policji na miejscu. Dlatego po nocach świadka jadącego ze mną odztapiłem od dochodzenia swojej raci przed sądem ale werdykt jest dla mnie krzywdzacy. DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ
Gość
2017-09-17 15:30:32
Jeśli wydaję nam się, że zdążymy, a ktoś przyspiesza - rezygnujemy z manewru! Wystarczyło zmienić za nim . . .
Dodaj odpowiedź
aleksander
2017-02-03 13:06:48
Odpowiedzi: 3
czy kierujący pojazdem może jechać dłuższy dystans z włączonym kierunkowskazem i nie wykonywać zmian pasa jezdni czy też skrętu w prawo lub w lewo zgodnie z kierunkiem jazdy
Odpowiedzi (3):
Gość
2017-03-03 17:06:56
Nie, ponieważ po pierwsze wprowadza innych uczestników ruchu w błąd, a tym samym może stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym, po drugie jest to wykroczenie art. 22 ust 5 Prawo o ruchu drogowym ( 200zł i 5pkt)
Gość
2017-03-05 17:53:48
Może. Ponieważ może mieć awarię o której nie wie lub wie ale nie może zatrzymać się, ponieważ manewr, który chciałby wykonać spowodowałby zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Abstrahując, kierunkowskaz mówi jedynie o zamiarze wykonania manewru, ale wykonanie manewru można zaniechać. A więc włączenie kierunkowskazu nie zmusza kierującego do wykonania tego manewru.
Gość
2017-09-17 15:33:08
Oczywiście, że kier. zmusza do wykonania manewru inaczej dojdzie do kolizji spowodowanej WPROWADZENIEM W BŁĄD IGNORANCIE!
Dodaj odpowiedź
jacek
2017-02-17 10:29:12
Odpowiedzi: 1
co jesli kierujący poruszając się lewym pasem ruchu na jezdni dwukierunkowej(pod prąd) wjeżdża nagle z zamiarem skrętu w lewo na skrzyżowanie równorzędne i zderza się z jadącym z lewej strony, teren jest oznaczony Strefa ruchu. czyja wina?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-03-05 18:02:39
Najpierw należałoby zrozumieć o co ci właściwie chodzi, bo z opisanej sytuacji wynika, że ktoś gdzieś jechał i było kuku. Ale kto co, gdzie i jak, tego to już zabrakło.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-08 10:32:11
Odpowiedzi: 1
Mam pytanie odnsnie kolizji . byłem na skrzyzowaniu ustawilem sie do skrętu w lewo na przeciw jest market wyjezdzajacy z parkingu ustawil sie do jazdy na wprost ja skręcalem juz w lewo gdyz prawa i lewa byla wolna . w trakcie wykonywania manewru bylem juz w ruchu wjezdzając na swoj pas doszlo do zdeżenia .Pan wyjezdzając z parkingu uderzyl mnie w bok auta po wymianie slow twierdzil ze nie mam kierunku wlaczonego ale litosci bylam w ruchu widziec trzeba bylo ze juz jade i wjezdzam na swoj pas i bummm . niestety nic nie spisane bo sie znamy miaelismy sie dogadac ale teraz twierdzi ze moja wina bo nie mialem kierunku ale jestem pewny ze byl . co teraz sprawe kierowac do sadu on moze sobie swiadka jakiegos wziac i zacznie lgac ze nie bylo kierunku
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-04-04 15:59:39
Podejdz do wydzialu drogowego policji z rysunkiem sytuacyjnym. Wiadomo, ze cos mozesz tu pominac a ja nie jestem ekspertem. Niemniej jednak kierunkowskaz w tym przypadku pelni tylko funkcje informacyjna. Tamten pojazd pewnie byl na drodze prowadzacej z parkingu hipermarketu a Pani skrecajac w lewo musi bezwzglednie ustapic pierwszenstwa pojazdowi jadacemu z przeciwka na wprost jezeli znaki nie informuja o innym rozlozeniu pierwszenstwa przejazdu. Prosze napisac jak to sie skonczylo. Pozatym Pani ubezpieczalnia bedzie wymagala opisu zdarzenia i nie wyplaci mu peniedzy jezeli uzna, ze to nie Pani wina.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-12 16:43:06
Odpowiedzi: 1
Czy rowerzysta skręcający w prawo ma obowiązek zawsze sygnalizować ten manewr ? Z tego co pamiętam to w lewo zawsze, a w prawo ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-04-04 13:04:22
Art. 22. 5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Rowerzysta jest też kierującym pojazdem.
Dodaj odpowiedź
Tadeusz
2017-04-13 15:05:40
Odpowiedzi: 1
Czy mógłbym korzystać z wydzielonego pasa ruchu dla pojazdów takich jak txi bus autobus itp. Jeżeli na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w prawo
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-09-17 15:48:06
Tak, ale zachowaj ostrożność. Upłynni to ruch w inne kierunki :-)
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-04-21 16:39:58
Odpowiedzi: 1
Są dwa pasy do lewoskrętu. Około 250m. z skrzyżowaniem kończy się prawy pas. Kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo?
Odpowiedzi (1):
Ambrozy
2017-06-04 09:49:27
Pierwszeństwo ma ten kto nie zmienia pasa.
Dodaj odpowiedź
zenon
2017-05-10 17:29:20
Odpowiedzi: 3
Kiedy jechałem pojazdem skrecajacym w lew sygnalizują kierunkiem i zjechaniem do lewej strony osi jezdni a wyprzedzając samochód uderza we mni czyja w tedy jest wina
Odpowiedzi (3):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 16:35:45
to jest często sporna sytuacja, która jest różne interpretowana. Generalnie na pewno wina jest tego kierowcy który jako drugi rozpoczął manewr. Wiele zalezy od specyfiki konkretnej kolizji, dodatkowo od oznaczenia na danej drodze (np. czy kierowca wyprzedzający miał prawo wyprzedzać itd itp.)
Gość
2017-09-13 10:46:15
Zabrania się wyprzedzania bezpośrednio na jak i przed skrzyżowaniem o ile ruch nie jest kierowany. Winny "wyprzedzający". Jak policjant będzie chciał dorobić do normy mandatów to także możesz dostać za nie zastosowanie szczególnej ostrozności przy wykonywaniu manewru.
Gość
2017-09-17 15:53:12
Nie wyprzedzamy skręcających w lewo z lewej i tyle! Tyle, że jest obowiązek upewnienia się czy ktoś nas nie wyprzedza czy nawet omija - może być współwina. Wg mnie jeśli ktoś wyprzedza w miejscu niedozwolonym wina jest tylko jego - przejście, przejazd, zakręt, skrzyżowanie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-17 14:59:42
Odpowiedzi: 2
Mam pytanie za skrzyżowaniem o dwóch wyodrębnionych znakami poziomymi pasach ruchu z których może odbywać się jazda na wprost znajduje się jeden pas ruchu ze zwężeniem oznaczonym znakiem A-12b ale już bez bez znaków poziomych . kto ma pierwszeństwo jeżeli w w/w sytuacji dwa pojazdy jadą na wprost przez skrzyżowanie. ?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 16:58:08
Pierwszeństwo ma ten,który jedzie "swoim" pasem ruchu, a ustąpić powinien ten, który na ten pas zamierza wjechać. Więc pierwszeństwo wynika w zależności od konkretnego przypadku zwężenia. Mówiąc łopatologicznie ustępuje ten kto musi skręcić kierownicą by dalej jechać prosto. Jeśli trudno ustalić który się kończy to myślę że standardowo pierwszeństwo ma pojazd po prawej stronie.
Gość
2017-09-17 15:57:11
Standardowo - nie polegaj na tym użytkowniku z www. Zapomina o ważnej kwestii jak połączenie kilku przepisów mówiące kto tak naprawdę ma pierwszeństwo. Pierwszeństwo ma ten, który nie zmienia pasa CHYBA, że mamy NIEWYZNACZONE pasy lub podobną sytuację i nie możemy wyprzedzać z prawej!
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-24 16:01:09
Odpowiedzi: 1
czy po zajęciu prawego pasa przeznaczonego tylko do skrętu w prawo(znakiem poziomym i pionowym)muszę włączać prawy kierunkowskaz?
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 17:06:18
TAK! Wynika to z faktu że inni kierowcy, piesi, rowerzyści czy ktokolwiek inny będący na drodze nie musi wiedzieć (a czasem nawet nie ma takiej mozliwości) czy dany pas jest tylko do skrętu. Dla kierowców na pasie tylko do skrętu moze wydawac się to oczywiste ale już dla innych uczestników ruchu nie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-30 14:14:12
Odpowiedzi: 3
Witam! Jest droga dwu kierunkowa Ja stoję na prawym pasie i mam kierunkowskaz w lewo do mojej bramy Zaczynam przepuszczać pojazdy jadące z przeciwka i rozpoczynam skręcać w lewo do bramy W tym momencie z tyłu wymija mnie inny pojazd i dochodzi do kolizji Efekt jest taki że ja z lewej strony zarysowany zderzak a tamten uszkodzony prawy błotnik i prawe drzwi przeciągnięte przez długość Czy miał prawo ominąć mnie z moim kierunkiem w lewo? Sprawa z kilku godzin.
Odpowiedzi (3):
www.uzywaneopony.net
2017-06-02 20:28:52
Zakładam że chodziło o drogę z jedną jezdnią mającą dwa pasy ruchu w przeciwnych kierunkach (niejasno jest to opisane). Zależy o co pytasz czy miał prawo czy też kogo jest wina. Najprawdopodobniej nie miał prawa. Jeśli było wystarczająco dużo miejsca powinien wyprzedzać z prawej strony. Sporo zalezy też od znaków drogowych poziomych i pionowych. No i sa jeszcze przepisy które mówią że powinien upewnić sie ze manewr jest bezpieczny i możliwy do wykonania. Niestety czyja jest wina?... najprawdopodobniej Twoja. Nawet jesli inny kierowca łamie przepisy to jesli rozpocznie manewr masz obowiązek mu ustąpić. Sądząc po opisie to ty uderzyłeś w niego więc on zaczął wykonywanie manewru znacznie wcześniej.
Gość
2017-09-17 15:59:35
NIE WOLNO WYPRZEDZAĆ lub omijać SKRĘCAJĄCEGO W LEWO z lewej! Nie musi być skrzyżowania!!!
Gość
2017-09-17 16:06:25
Używajcie poprawnie definicji - wyprzedzać nie "wymijać"!
Dodaj odpowiedź
Mietek
2017-06-01 16:18:50
Odpowiedzi: 5
Witam właśnie wróciłem z wokandy trwającej rok czasu dowiedziałem się ,że nie potrzeba znać przepisów RD.Mianowicie zostałem uznany winnym kolozji pomimo,że jechałem drogą główną a z lewej strony młody szczawik BMK-ą wymusił pierwszeństwo(zajechał mi drogę)przed maską na dodatek zahamował przed pustym przejściem dla pieszych.Stwierdził po kolizji,że mnie nie widział potem,że bylem dość daleko i musiałem jechać jak szalony,że mam łyse opony,niesprawne hamulce .Wezwałem policję bo to zakrawa na ironię.I mądrzy policjanci stwierdzili,że nie zachowalem odleglości przed poprzedzającym mnie pojazdem pytam ich w którym momencie mialem zachować tą odległość będąc na drodze z pierwszeństwem przejazdu a z lewej nie stosując się do art.22 pkt 4 prawa o ruchu drogowym wjechal przed maską cwaniak z BM-ki.Na dodatek nie poczuwający się do winy.Zresztą sędziemu terz to nie przeszkadzało,Wogule zachowywali się jak by mieli obaj amnezję.Zarówno sędzia jak i kierowca BM-ki.Opisałem całą sytuację na drodze nawet świadka miałem który co prawda nie ma prawa jazdy ale ma oczy i widzi co i jak się rozgrywa na jezdni.Czytałem już wcześniej na różnych forach związanych z RD co robią policjanci i sędziowie z kierowcą będącym w takiej samej sytuacji jak ja.Nie docierają do nich czyste argumenty takie jak prędkość, droga hamowania,Czy wspomniany wcześniej art 22 pkt 4.Twierdzą,że skoro poprzedzający samochud jest uszkodzony to jest tylko wina tego z tyłu a to,że zajechal drogę,że zmusił kierowcę jadącego z tyłu do gwałtownego hamowania to nic nie znaczy .Czy to nie jest parodia wymiaru sprawiedliwości,nie wspomnę o opinii rzeczoznawcy uszkodzenia są w obu samochodach po przeciwnych stronach czyli w BM-ce prawy tył a w moim z lewej przód i wedle sędziego i rzeczoznawcy oba pojazdy zderzyły się centralnie czyli jechały jednym torem jazdy-bezsens,gdzie tu logika?
Odpowiedzi (5):
www.uzywaneopony.net
2017-06-02 20:40:42
Dziwne. Zazwyczaj jeśli jest się w stanie udowodnić że kierowca w którego tył wjedziemy spowodował wypadek np. zajeżdżając nam drogę lub hamując bez powodu to jest jego wina. Problemem jest udowodnienie tego czyli znalezienie wiarygodnych świadków lub posiadanie kamery w aucie.
mietek
2017-06-02 22:23:58
Właśnie po tym zdarzeniu kupiłem i zainstalowałem kamerkę.Jest to dobra rzecz taki gadżet
Mietek
2017-06-02 22:27:51
stwierdziłem jedno co kraj to obyczaj a prawo wszędzie obowiązuje jedno więc co?.Tylko własna interpretacja przepisów przez policjanta?przecież to jest nie normalne.
Gość
2017-06-19 18:01:00
Przykre ale policjanci nie znają przepisów...
Mietek
2017-06-19 19:06:30
Co do znajomości przepisów w tym Kodeksu Ruchu Drogowego,nic mnie już nie zdziwiJak to w przyslowiu każdy h..... na swój struj.i to tyczy się policji sądów oraz bieglych no ten co u mnie byl to przeszedł samego siebie zrzynając całą notatkę policji podpisał się pod tym a sędzia notabene nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem przyklepał to i wydał wyrok,że ja nie zachowałem środków ostrożności to ja się pytam co miałem zrobić? rozkraczyć się samochodem i wziąć go w środek czy unikając najechania na jego zasrany tył skręcić w lewo i prosto w drzewo.To są kpiny z ludzi i prawa.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-02 22:46:59
Odpowiedzi: 2
Witam.jesli na skrzyzowaniu skret w lewo jest droga z pierwszenstwem to czy musze wlaczyc kierunkowskaz w tym kierunku?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-07-06 20:32:07
Generalnie tak. To czy jest to skręt w lewo nie ma znaczenia dlatego że dla osób jadących z przeciwnego kierunku będzie to już skręt w prawo :) Kierunkowskaz nie zaszkodzi a pomaga innym uczestnikom ruchu. Jest to zresztą zgodne z przepisami "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu". Jedyna wątpliwość to "zmiana kierunku jazdy". W przepisach nie określono względem czego zmieniamy kierunek. Jadąc zwyczajną drogą która skręca w prawo (bez żadnego skrzyżowania itp.) nie ma sensu użycie kierunkowskazu podobnie można interpretować drogę z pierwszeństwem na skrzyżowaniu.
Gość
2017-08-20 11:16:08
Jeśli jest to skrzyżowanie to powinieneś sygnalizować swój zamiar zmiany kierunku jazdy. Droga z pierwszeństwem w lewo to nie to samo co droga z zakrętem :).
Dodaj odpowiedź
Rena
2017-07-06 14:45:42
Odpowiedzi: 2
Witam.Jadę główną jezdnią, która jako główna skręca w prawo. Ja chcę jechać prosto. Czy muszę włączyć kierunkowskaz?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-07-06 20:29:11
Generalnie tak. Na pewno nie zaszkodzi a pomaga innym uczestnikom ruchu. Jest to zresztą zgodne z przepisami "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu". Jedyna wątpliwość to "zmiana kierunku jazdy". W przepisach nie określono względem czego zmieniamy kierunek. Jadąc zwyczajną drogą która skręca w prawo (bez żadnego skrzyżowania itp.) nie ma sensu użycie kierunkowskazu podobnie można interpretować drogę z pierwszeństwem na skrzyżowaniu.
Gość
2017-08-19 14:01:34
Zgodnie z przepisami \\\\\\\\\\"Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu\\\\\\\\\\". Sygnalizowanie ma być wyrażną informacją dla pozostałych uczestników ruchu drogowego o twoich zamiarach . Nie ma znaczenia na jakiej drodze jesteś : główna czy podporządkowana. W twoim wypadku jeśli na skrzyżowaniu chcesz jechać prosto to nie sygnalizujesz tego kierunkowskazem tyko jedziesz - nie zmieniasz kierunku jazdy. Oczywiście musisz przepuścić pojazdy z przeciwka będące na drodze głównej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-11 16:17:00
Odpowiedzi: 0
czy skręcając w prawo z pasa do jazdy w prawo muszę włączać kierunkowskaz
Gość
2017-08-08 11:32:18
Odpowiedzi: 1
witam,mam takie pytanie?Jadac na trening rowerem zjezdzajac do lewej krawedzi jezdni zostalem najechany przez innego rowerzyste ktory usilnie chcial mnie minac z lewej strony przy czym prawy pas pozostal calkowicie wolny tzw.niedzielny turysta,w wyniku tego zderzenia oboje trafilismy do szpitala ja ze zlamanym obojczykiem on mocno poobijany.Po czyjej stronie lezy wina?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-08-09 23:12:38
Z opisu wynika, że wina leży po twojej stronie, ale ten opis nie wyjaśnia w pełni sytuacji na drodze. Jeżeli rowerzysta już próbował cię wyprzedzić tzn pierwszy wykonywał manewr to powinieneś mu to umożliwić tzn upewnić się, czy inny pojazd nie wykonuje manewru przed zmianą pasa ruchu.
Dodaj odpowiedź
Zenon
2017-08-23 12:52:37
Odpowiedzi: 1
ulica, droga skreca łukiem w lewo jadac tą ulicą mijam po prawej stronie ulice podporządkowaną to ja muszę sygnalizować kierunkowskazem , że jadę tym łkiem w lewo to jakaś paranoja.Droga główna poza miastem łukiem w lewo , z prawej jest droga podporządkowana to też sygnalizuję że jadę tym łukiem w lewo.Ja nie zmieniam pasa ruchu kierunek drogi głównej jest w lewo, ale ja nadal nie zmieniam pasa ruchu.
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-09-17 16:09:29
ZMIENIASZ KIERUNEK JAZDY! Czy już zapomniałeś o sygnalizowaniu tej PODSTAWOWEJ RZECZY?!
Dodaj odpowiedź
katio
2017-09-07 18:02:34
Odpowiedzi: 1
Witam Wszystkich miałem taką sytuacje ; znajdowałem sie na środkowym pasie [prawy pas - BUS] sygnalizuje lewym kierunkowskazem iż będę zjeżdżał na lewy pas , upewniłem sie czy nie ma nikogo z lewej strony , po upewnieniu sie zacząłem zjeżdżać na lewy pas , auto które sekundę temu jechało za mną , wjechało również jego na lewy pas i maska jego samochodu była już na wysokości drzwi pasażera (za kierowcą) . gdy w porę zorientowałem się ( dodam że cwaniaczek użył sygnału dźwiękowego) zrobiłem kontrę na prawo i znalazłem się pomiędzy pasem środkowym a pasem dla BUSA - wróciłem na środkowy pas i w tej samej chwili te auto które usiłowało wymusić pierwszeństwo znalazło sie przed moim samochodem (wyobraźmy sobie ze ta o to kreska to samochód \\" / \\", a ta zaś to mój samochód \\" I \\" ) i nastąpiło uderzenie między moja lewą lampą oraz zderzaka -(przód ) z tylnymi drzwiami z prawej strony drugiego auta . to było moje pierwsze takie zdarzenie , kierowca wmówił mi że to moja wina - nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak sie czuje kierowca biorący w takim zdarzeniu udział... koszmar ! dodam dla jasności że nie zderzyliśmy sie na lewym pasie (gdzie byliśmy o włos od tego) . czy samochód za mną może zjechać na lewy pas kiedy samochód przed nim sygnalizuje ten manewr ?? pomożecie !?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-09-17 16:16:08
Dziwna sytuacja - zawsze odpuszczam jeśli ten za mną bardziej się "spieszy". Prawda jest taka, że pierwszeństwo ma ten, który pierwszy zasygnalizował, ale w naszej "dżungli" ma ten, który pierwszy zaczął :-(
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie