Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: grudzień 2016r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 6 - Wyprzedzanie

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisy nie stosuje sięw przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Większe okno
Gość
2015-12-20 21:40:34
Odpowiedzi: 5
Do wszystkich którzy uważają że jazda "trochę szybciej" od pojazdu obok przejezdzajac przez pasy to nie wyprzedzanie i jest ok. Ostatnio przez taki manewr w Tychach zginęło dwoje dzieci, czteroletnie i roczne. Prom, piszesz że nikt nie stał przy pasach? Ten gosc w Tychach pewnie też tak myślał...
Odpowiedzi (5):
Gość
2016-05-31 01:15:25
I can't believe you have a bad snow storm alu!!dyae!Brt then again that is how we met. ;)Thank you so much for your thoughts.... Sam's alright and I just put up a post about it.Hoping Thanksgiving comes reallyyyyy soon for you!!!
Gość
2016-05-31 18:02:06
Yo, good <a href="http://kqdadvh.com">loiokn</a> out! Gonna make it work now.
Gość
2016-06-01 00:42:46
Superior thinking detmastrnoed above. Thanks! http://zzrcrdew.com [url=http://phtuap.com]phtuap[/url] [link=http://fjnabcrqrll.com]fjnabcrqrll[/link]
Gość
2016-06-03 04:07:45
At last some <a href="http://vxmmmgng.com">ratnioality</a> in our little debate.
Gość
2016-06-03 05:28:49
Well maadmcaia nuts, how about that. http://zujhylxoa.com [url=http://utmobz.com]utmobz[/url] [link=http://jeocknrlq.com]jeocknrlq[/link]
Dodaj odpowiedź
Andrzej
2016-01-03 01:47:03
Odpowiedzi: 0
Miałem kolizję, osobom nic się nie stało, jednak mój samochód poważnie ucierpiał, gdyż nie dość, że został przeorany z lewej to rzuciło nami do rowu. Sytuacja była następująca, ruch był spory - przedświąteczny, jechałem w kolumnie samochodów samochodów jednak pasażer odebrał wiadomość, że mamy wracać więc najpierw chciałem skręcić w drogę gruntową w prawo, jednak nie podjąłem manewru, gdyż musiałbym mocniej zahamować i bałem się, że ktoś mi wjedzie w zderzak, jednak od tego miejsca widoczna była w odległosci ok 100m dalej droga zjazdowa na pola w lewo, od razu załączyłem kierunkowskaz, i rozpocząłem zwalnianie z prędkości ok 50km/h do ok 10 gdyż droga wąska i nie można szybciej wejść w ten zjazd. Cały czas sygnalizowałem skręt w lewo i kontrolowałem w lusterkach czy kolumna też wyhamuje. Był to odcinek zaraz po wyjeździe z obszaru zabudowanego, raczej krótki odcinek pomiędzy zakretami jednak na drodze nie było żadnych linii, ani przerywanej ani ciągłej. Linie były tylko przy poboczach i dla zjazdu z drogi w który chciałem wjechać była przerywana więc mogłem tam zjechać. Rozpocząłem manewr bardzo powoli i zostałem uderzony przez samochód który mnie wówczas wyprzedzał. Kierowca ze swoją pasażerką od razu rozpoczęli awanturę, że nie było kierunkowskazu. Ze mną jechał świadek, który potwierdza, że był kierunkowskaz, poza tym sterownik w samochodzie zablokował kierunkowskaz i świadczyło to o tym, że było jakieś zwarcie w jego obwodzie jak pracował. Wezwałem policję. Policjant stwierdził, że moja jest wina gdyż nie upewniłem się, że jestem wyprzedzany, zaś tamten nie miał w tym miejscu zakazu wyprzedzania, a poza tym jest odcinek poza obszarem zabudowanym więc mógł jechać szybko. Stwierdził, że ponieważ przerysowanie zaczyna się od przednich drzwi więc musiał być w martwym kącie lusterka i go nie zauważyłem. Drugi uczestnik bez żadnej winy. Moim zdaniem on wyskoczył z kolumny i nie kontrolował sytuacji na drodze wyprzedzał kilka samochodów od razu, jego auto jest takiej klasy, że osiąga od 0 do 100 w kilka sekund, w dodatku jadący za mną też początkowo chciał mnie wyprzedzać jak zacząłem zwalniać jednak jak się zorientował, że skręcam w lewo to zaprzestał jednak był blisko osi jedni częściowo przesłaniając z obszar tyłu. Po rozpoczęciu skrętu już w lusterkach nie widać lewego pasa lecz im bardziej auto wchodzi w skręt tym bardziej widać w kierunku prawego pobocza. Jak to orzeczenie policjanta się ma do Art. 24.1.3? Rozpoczynający wyprzedzanie ma przecież lepszą widoczność do przodu i także musi zachować zwiększoną czujność na drodze.
Gość
2016-01-05 23:12:30
Odpowiedzi: 9
Czy jeżeli wyprzedzaniem jest każda sytuacja kiedy samochody jadące szybciej swoim pasem przejeżdżają obok aut jadących wolniej swoim pasem to na drodze np. z trzema pasami w jedną stronę trzeba cały czas patrzeć w lusterka i obserwować czy ktoś dojeżdża z lewej strony albo prawej strony za nami, bo wtedy trzeba natychmiast zdjąć nogę z gazu? No bo nie wolno przyspieszać podczas wyprzedzania, więc na takiej trzypasmówce nie wolno spokojnie sobie jechać i patrzeć przed siebie, tylko należy cały czas się skupiać na tym czy ktoś nadjeżdża z tyłu innym pasem i swoją prędkość i przyspieszanie uzależniać od aut jadących za nami na innych pasach ruchu?
Odpowiedzi (9):
Gość
2016-01-06 17:45:37
Kierujący pojazdem ma zawsze obowiązek rozkładania się na boki w każde lusterka a nie skupiać się tylko na tym co jest przed nim.
Gość
2016-01-06 17:46:19
Rozglądania*
waldi
2016-01-09 18:23:50
Tutaj raczej nie chodziło o rozglądanie się bo wiadomo że trzeba być uważnym, czujnym, zachowywać ostrożność itp. Tu raczej chodziło o to że przepis określający wyprzedzanie jest w zasadzie niemożliwy do stosowania w pewnych sytuacjach. No bo np. Samochody stojące obok siebie ruszają spod świateł. Ten, który pierwszy puści sprzęgło wyprzedza tego obok. Wg przepisów ten obok nie może przyspieszać, więc jedzie np. 5 km/g, bo tyle zdążyl się rozpędzić dopóki nie zobaczyl ze jest wyprzedzany. A za tym pierwszym jadą następne auta, ktore rozpoczynaja wyprzedzanie tegp co toczy sie 5 km/g. I on dalej nie moze przyspieszyc bo przecież jest wyprzedzany. I tak dalej. Więc to rzeczywiście jest kretynskie ze wg przepisów taka sytuacja jest równoznaczna z sytuacja kiedy jedziesz za kimś, zmieniasz pas, wyprzedzasz, wracasz na ten sam pas z powrotem. O to chyba chodziło w tym wątku i to rzeczywiście jest wg mnie niedoprecyzowane w przepisach.
moris
2016-01-09 21:41:51
Zgadzam sie to idiootyzm ze jak samochody poruszaja siena oddielnych pasach i maja nie kolidujacy ze soba tor jazdy to zeby ich przyspieszanie bylo od siebie uzależnione bo jest to niby wyprzedzanie!
Gość
2016-05-30 19:50:41
In this episode Sarah briefly mentioned a book that offers sesn-aospecific activities for kids. Did the name of this book or link to it ever get posted on yor site? I haven&#8217;t found it yet if it has. Thanks!- David from Portland, Oregon
Gość
2016-05-31 17:53:54
I love reading these articles because they're short but <a href="http://pewnxeyov.com">inevmratiof.</a>
Gość
2016-06-01 00:34:32
Always a good job right here. Keep rolling on thugroh. http://plybnbirukb.com [url=http://umbugogz.com]umbugogz[/url] [link=http://nisxgz.com]nisxgz[/link]
Gość
2016-06-03 03:48:28
I could read a book about this without finding such real-world <a href="http://jjdvsmykpgk.com">aphepacors!</a>
Gość
2016-06-03 05:20:37
You have shed a ray of susnhine into the forum. Thanks! http://nexccoquxf.com [url=http://zmyurd.com]zmyurd[/url] [link=http://fceqrmj.com]fceqrmj[/link]
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-02-19 19:36:49
Odpowiedzi: 1
Rozpocząłęm wyprzedzanie na koncu lini ciagłej przejechałem przez nią i gdy byłem na rowni z pojazdem wyprzedzanym on juz na lini przerywanej wrzucil lewy kierunek i wjechal we mnie czy to moja wina gdyz zaczalem manewr na lini ciglej a on przerywanej czy jego gdyz nie spojrzal w lusterko ?
Odpowiedzi (1):
Przemek
2016-03-12 15:53:47
Według przepisów jest tak, że Ty jesteś winny wyprzedzaniu w miejscu niedozwolonym. Natomiast jeśli chodzi o kolizję sytuacja jest inna. Winny jest pojazd zmieniający kierunek jazdy, gdyż musi on upewnić się, że jego manewr nie spowoduje zagrożenia. A więc musi spojrzeć w lusterko. Mamy troszkę mało danych czy linia przerywana była tylko na odcinku na którym występuje możliwość skrętu lub włączenia się do ruchu czyli znak poziomy P-1e, który umożliwia przekroczenie linii podwójnej ciągłej? Czy był to znak umożliwiający wyprzedzanie? Mandaty powinniście dostać obaj. Chociaż mógłbyś powiedzieć, że manewr wykonywałeś tylko w miejscu dozwolonym i tyle. Nie mając nagrania i istniejąca możliwość takiego zdarzenia jak opisałem stawia Cię w sytuacji gdzie musiałbyś przyznać się do winy by dostać mandat.
Dodaj odpowiedź
Wieslam
2016-02-24 13:38:13
Odpowiedzi: 0
Jaka odległoćć obowiązuje wyprzedzania przed przejściem dla pieszych.Jesli pojazd który wyprzedza przed przejściem dla pieszych i po manewrze zjeżdrza na swój pas przed przejściem w zachowaniem bezpieczeństwa zatrzymania sie przed przejściem czy popełnił wykroczenie
Gość
2016-03-02 11:14:27
Odpowiedzi: 2
Witam, proszę o wyjaśnienie, czy na drodze jednopasmowej, w mieście, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną mogę wyminąć z prawej strony auto, które sygnalizuje skręt w lewo i ustawia się na środku skrzyżowania, podczas gdy ja chcę jechać na wprost?
Odpowiedzi (2):
Gość
2016-03-26 13:33:28
nie. trzeba przeczekać aż skręci w lewo a my wtedy pojedziemy prosto (gdy jesteśmy na pasie z rysunkiem jazda prosto i skręt w lewo)
Gość
2016-03-29 07:57:34
To jest pas, który służy do jazdy we wszystkich kierunkach. Czy w takim wypadku, również powinnam zaczekać, aż wykona manewr skrętu w lewo?
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-03-28 10:46:01
Odpowiedzi: 1
jakie są wyjątki w wyprzedzaniu z prawej strony
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-05-23 13:55:42
1. jeżeli pojazd sygnalizuje, że będzie skręcał w lewo 2. jeżeli w obszarze zabudowanym są co najmniej 2 pasy przeznaczone do jazdy w tym samym kierunki (ale warunek: pasy muszą być wyznaczone, czyli wymalowane) 3. jeżeli poza obszarem zabudowanym są co najmniej 3 pasy przeznaczone do jazdy w jednym kierunku (warunek jak w pkt. 2) 4. na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi (wymalowanymi) pasami ruchu 5. pojazd szynowy (tramwaj)
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-04-03 21:17:37
Odpowiedzi: 3
czy podczas manewru wyprzedzania w terenie zabudowanym ale bez podwojnej ciagłej oraz zakazu wyprzedzania policjant może ukarać mnie mandatem za przekroczenie szybkości skoro ja nie jestem pewien czyj to pomiar?dodam że po wykonanym manewrze moja predkosc była dopuszczalna w tym terenie
Odpowiedzi (3):
Gość
2016-04-08 20:03:53
Wyprzedzając inny pojazd niewątpliwie pojazd wyprzedzający poruszał się szybciej, bo to wynika bezpośrednio z idei wyprzedzania.
arkadin
2016-04-18 19:38:39
Ważne aby policjant miał pewność czyj to pomiar. A to zależy od urządzenia jakim tego pomiaru dokonał.
Gość
2016-04-19 09:20:56
Pewność policjanta nie ma znaczenia. Pewność to ma mieć obwiniony. Dlatego urządzenia pomiarowe policji mają (zgodnie z rozporządzeniem ministra) mieć obowiązkowo możliwość identyfikacji pojazdu mierzonego. A to, że w praktyce nie wiele ma ... no cóż. Każdy ma prawo przyjąć mandat w ramach wsparcia budżetu państwa.
Dodaj odpowiedź
grzechu
2016-04-19 00:02:19
Odpowiedzi: 0
Czy na drodze oznaczonej znakiem ostrzegawczym "Dwa niebezpieczne zakręty,pierwszy w lewo,a drugi w prawo i umieszczoną pod nim żółtą tabliczką z liczbą zakrętów może kierujący pojazdem za mną mnie wyprzedzać czy nie?
zorro
2016-04-19 12:59:50
Odpowiedzi: 3
Czy jeśli zacznę wyprzedzać pojazd na linii przerywanej, a kończąc manewr jestem już na ciągłej, to czy złamałem przepisy? Chodzi mi o to, czy w aspekcie tego wykroczenia (wyprzedzanie na ciągłej) liczy się moment rozpoczęcia, czy też zakończenia manewru.
Odpowiedzi (3):
Gość
2016-05-09 20:14:58
yyyyyyyyyyyyyyyyy nie wiem
Gość
2016-05-23 14:15:36
Liczy się moment zakończenia manewru. Pojawia się pytanie: skąd mamy wiedzieć, że będzie ciągła? - otóż mało który kierowca zwraca uwagę na to, jak zmienia się linia przerywana (znak P1) w linię ostrzegawczą (znak P6). Różnica polega na tym, że zmniejszają się odległości pomiędzy kreskami linii. Na linii ostrzegawczej nie wolno rozpoczynać manewru tylko go zakończyć, chyba że prędkość pojazdu jadącego przed nami pozwoli nam na rozpoczęcie i zakończenie w obrębie tej linii. Linia ostrzegawcza przy prędkości dopuszczalnej do 60 km/h ma długość do 100 m, natomiast przy prędkości powyżej 60 km/h jej długość wynosi od 150 - 300 m.
Gość
2016-05-24 11:37:29
dzięki za odpowiedź
Dodaj odpowiedź
kachna2011
2016-04-21 17:16:05
Odpowiedzi: 1
Posadziłam dziecko do fotelika i nachyliłam się do środka auta, aby zapiąć je w pasy. Samochód mój był zaparkowany na wyznaczonej do tego celu zatoczce.W momencie kiedy pochyliłam się aby zapiąć pasy dziecku w foteliku przejeżdżający jezdnią samochód uderzył lusterkiem w moje otwarte drzwi. Czyja to wina?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-05-03 19:50:00
jego
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-05-08 10:23:17
Odpowiedzi: 0
Kiedy nie można wyprzedzać rowerem?
ania
2016-05-15 10:32:43
Odpowiedzi: 1
podczas wyprzedzania samochód wyprzedzany skręcił w lewo,kierunkowskaz włączyl tuz przed skretem uderzył w prawy błotnik wyprzedzającego i zepchnał go do rowu czyja była wina
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-05-30 08:57:04
Jeżeli skrzyżowanie nie było oznaczone, to wina jest jest skręcającego
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-05-18 10:46:48
Odpowiedzi: 0
Witam, Jak wygląda sprawa w poniższej sytuacji z życia wziętej. Droka krajowe, po 1 pasie ruchu w obie strony, poza terenem zabudowanym, linia przerywana. Korek sięgający kilku kilometrów z powodu robót drogowych. Z naprzeciwka nic nie jedzie z tego samego powodu. 99.9% Aut stoi w miejscu. Jeden kierowca postanawia zacząć wymijać stojące w tym samym kierunku samochody i wciska się na siłę kiedy pojawia się ruch z naprzeciwka. Jest na to jakiś paragraf czy może jest to manewr dozwolony?
kazimierz
2016-06-04 20:54:04
Odpowiedzi: 5
jezdnia dwupasmowa(obwodnica miasta)prawym pasem wlecze się osobówka z prędkością około 30 km kolejny pojazd za nim wyprzedza go lewym pasem i pozostaje na tym pasie z niewiele większą prędkością ale na tyle większą że pozostawił pierwszego w tyle zdecydowałem na wyprzedzenie go ale poprzedni wyprzedzający nie ustępuje jadąc nadal lewym pasem zjechałem więc na prawy pas i przyspieszyłem nie przekraczając 80 km zostawiając ich w tyle czy był to prawidłowy manewr
Odpowiedzi (5):
Gość
2016-06-06 18:49:03
Na drodze jednokierunkowej a taka jest opisana mozna wyprzedzic z prawej strony. Osoba jadaca lewym pasem ruchu, popełnia w tej sytuacji wykroczenie.
BlueGemini
2016-06-20 10:08:19
Do Gość: Nie do końca prawda. Jeżeli droga była w terenie zabudowanym - manewr dozwolony, jeżeli poza terenem zabudowanym - manewr niedozwolony.
Gość
2016-06-23 11:54:20
@BlueGemini: na jezdni jednokierunkowej nie ma znaczenia, czy jest to teren zabudowany czy nie. Można zawsze, o ile są przynajmniej dwa pasy.
Gość
2016-07-30 09:31:37
i tu się kolego mylisz, na terenie zabudowanym można, a poza terenem zabudowanym muszą być 3 pasy ruchu w jedną stronę wtedy można!art24/par10/ppkt2
Irek
2016-08-01 20:57:17
Pan blue gemini ma rację.A pan gość musi uważniej przeczytac art 24.a przede wszystkim.poznac definicje co to jest droga, jezdia droga dwu kierunkowa droga dwujezniowa itd.droga jednokierunkowa z wyznaczinymi pasami ruchu nie wazne gdzie występuje w obszarze czy poza,mozna wyprzedzac z prawej.racja jest tez taka ze nie wolno jechac lewym gdy prawy jest wolny.a te trzy pasy o których mówisz , to owszem ale na drodze jezdni dwukierunkowej.Na chłopski rozum wytumaczę ci to tak :jeżeli jest linia ciągła nie barierka lub pas zieleni wtedy musza byc 2 min dwa pasy w terenie zab a min 3 pasy poza.ale dyw wiezdżasz np na drogę poza obszarem i widzisz znak droga jednokierunkowa i jest bariera lub pas zieleni to wystarczą 2 pasy zeby móc wyprzedzac z prawej strony
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-06 15:25:24
Odpowiedzi: 1
Witam, moje pytanie dotyczy wyprzedzania rowerów na drodze dwukierunkowej, na której jest po jednym pasie ruchu w każdą ze stron. Pasy rozdzielone są podwójną linią ciągłą, a ulica na tyle wąska, iż nie da się wyprzedzić rowerzysty nie przekraczając linii środkowej. Czy w takim przypadku muszę jechać np. 2-3km za rowerzystą, aż na ulicy pojawi się linia przerywana czy mogę mimo podwójnej linii ciągłej go wyprzedzić nie łamiąc przepisów? Pozdrawiam Łukasz
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-07-07 17:06:05
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-czy-na-ciaglej-linii-mozna-wyprzedzic-rower-a-traktor,nId,1923616
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-10 16:42:05
Odpowiedzi: 1
czy wyprzedzanie na autostradzie z dwoma pasami prawym pasem jest dozwolone?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-08-11 15:35:04
Tak, ponieważ autostrada posiada dwie jezdnie jednokierunkowe o przeciwnych kierunkach jazdy. "10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7: 1. na jezdni jednokierunkowej;"
Dodaj odpowiedź
bigusia
2016-08-21 19:39:19
Odpowiedzi: 1
Kto jest sprawcą wypadku? Jadę drogą oznaczoną podwójną linią, mam zamiar skręcić w lewo więc wrzucam kierunkowskaz i skręcam, a w tym samym czasie wyprzedza mnie samochód, wskutek czego nastąpiła stłuczka. Wg art.24 to wyprzedzający mnie jest sprawcą wypadku bo miał mnie wyprzedzić z prawej strony, a nie przekraczać podwójnej linii.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-08-25 11:36:52
Sprawa jest bardziej skomplikowana, na podstawie tego opisu nie da się stwierdzić, kto jest winny.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-21 19:40:33
Odpowiedzi: 1
Czy podwójna linia ciągła wyznaczająca oś jezdni dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu (po jednym w każdym kierunku) zabrania samoistnie wyprzedzania innych pojazdów a jeśli tak, to jaki przepis prawny to określa ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-08-25 11:38:02
Nie zabrania. Wyprzedzanie jest dozwolone, o ile nie najedziesz na linię.
Dodaj odpowiedź
maciek
2016-08-22 17:56:28
Odpowiedzi: 3
czy wyprzedzjac pojazd na lini przerywanej mam prawo po wykonaniu tego manewru wrócić na prawy pa mimo iż zaczeła się linia ciągła czy jest to wykroczenie
Odpowiedzi (3):
Gość
2016-08-25 11:32:47
Jest to wykroczenie.
Gość
2016-08-30 11:27:24
Skoro powrót na prawy pas jest wykroczeniem, to czym jest pozostanie na tym samym pasie? - Samobójstwem. (zakładam, że nie są to dwa pasy na drodze jednokierunkowej, przedzielone linią cięgłą)
Gość
2016-09-03 20:46:54
Ciekawy masz sposób myślenia. Przecież pytałeś czy to jest wykroczenie i otrzymałeś odpowiedź. chodzi o to że rozpoczynając manewr powinieneś mieć pewność, że zakończysz go przy linii przerywanej albo nie rozpoczynać manewru. jeśli go zakończysz na ciągłej to wykroczenie no i jak pan niebieski zobaczy - płać ( musisz mieć tą świadomość - mam na myśli rozpoczynanie manewru a nie świadomość konieczności zapłacenia mandatu). A jak pytasz pozostawanie na lewym pasie - no jeśli nie Wielka Brytania czy Australia .. no to wiesz :) i próba usprawiedliwiania tego czymkolwiek jest tylko brakiem wyobraźni przed rozpoczęciem manewru.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-29 12:04:34
Odpowiedzi: 0
przed skrzyżowaniem jest linia jednostronnie przerywana długa z prawej strony która nie zmnienia sie przed, w trakcie i za skrzyżowaniem, nie oznaczonym znakami. Czy wyprzedzanie jest tam zabronione. czy jest to blednie oznaczone skrzyżowanie. Kto ponosi odpowiedzialność?
Gość
2016-09-08 15:21:53
Odpowiedzi: 1
dotyczy manewru wyprzedzania przed skrzyżowaniem oraz podwójnej ciągłej; jechałem prawidłowo drogą główną z zamiarem skrętu w lewo przy prawidłowo włączonym kierunkowskazie i sygnalizowaniu tego zamiaru zacząłem wykonywać manewr skręcania w lewo, upewniając się przy tym, że w lusterku, że z tyłu nikt w tym czasie nie wyprzedza. Po zjechaniu już w lewo w drogę podporządkowaną, przed maską mojego samochodu pojawił się niczym strzała samochód jadący z dużą prędkością, który przeleciał przez rów melioracyjny, połamał krzewy i wylądował na łące po ok. 40 m. Okazało się, że jadące za mną kilka samochodów dalej auto zaczęło gwałtownie wyprzedzać i dlatego, że znalazłem się jemu na drodze na skrzyżowaniu, musiał odbić i wyleciał z trasy. Policja po przyjeździe na miejsce zdarzenia chciała mnie ukarać mandatem i obciążyć winą za całe zdarzenie. Ponieważ odmówiłem przyjęcia mandatu, sądząc, że nie ja zawiniłem zostałem przez policję ukarany zabraniem prawa jazdy. Chciałbym prosić o wyjaśnienie, czy są jakieś szczególne przepisy mówiące o tym, że można wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej oraz będąc na skrzyżowaniu drogi głównej z podporządkowaną? przed skrzyżowa
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-10-21 17:23:25
No raczej gosciu co to cie tak wyprzedzil naruszyl pierwsza zasade aby nie wyprzedzac na skrzyzowaniach i rozjazdach. Jesli sygnalizowales migaczem zamiar skretu w lewo i zaczales skrecac pomimo iz w lusterku i po obruceniu sie przez lewe Ramie nic nie widziales to polisch Police moze i powinna cie przeprosic (najpozniej przed sadem)
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-24 15:58:51
Odpowiedzi: 1
Wyprzedzeniem na zakręcie podwójna ciągła teren zabudowany ile bym dostał
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-11-22 12:54:13
Jak dla mnie, najwyższy wymiar kary: kula w łeb
Dodaj odpowiedź
TD
2016-12-01 15:48:42
Odpowiedzi: 2
Witam, mam takie pytanie kto zawinił w tym przypadku. 2 pojazdy jadą ( A - pierwszy, B - drugi ) za nimi dojeżdża pojazd C ( trzeci ). Pojazd A jechał z prędkością około 30 km\h wtedy zaczął pojazd B wyprzedzać pojazd A, ulica była dwukierunkowa asfaltowa i dodam, że nie było namalowanych pasów lecz na tej drodze można było wyprzedzać. Gdy skończył pojazd B wyprzedzać pojazd A oraz zrobiło się miejsce żeby pojazd C zaczął wyprzedzać, wtedy właśnie pojazd C rozpoczął dopiero manewr wyprzedzania, pojazd A nie posiadał w tym momencie kierunkowskazu zanim pojazd C rozpoczął manewr wyprzedzania. Gdy pojazd C znajdował się na drugim pasie ruchu pojazd a włączył kierunkowskaz i skręcił gwałtownie w lewo przez co auta uderzyły się prawym jak i lewym błotnikiem na wysokości przednich kół. Więc jeżeli pojazd C już znajdował się na drugim pasie ruchu a dopiero wtedy pojazd A włączył kierunkowskaz to kogo wtedy jest wina?
Odpowiedzi (2):
TD
2016-12-01 15:52:30
zapomniałem dodać, że auto A skręcało w posesję wyłożoną kostką nie było to skrzyżowanie.
Gość
2016-12-01 16:49:09
Moim zdaniem winę ponosi pojazd A, ponieważ przed wykonaniem manewru skrętu w lewo, powinien był upewnić się, czy nie zajedzie drogi pojazdom znajdującym się już na tym pasie. Niezależnie od tego czy inny pojazd nadjeżdżałby z przeciwka, czy też z tyłu.
Dodaj odpowiedź
Sławek
2016-12-01 17:40:10
Odpowiedzi: 0
Pytanie: Przede mną na jezdni dwukierunkowej w tym samym kierunku rząd kilku aut. Nikt nie rozpoczyna wyprzedzania, więc zaczynam ja. Po wyprzedzeniu części z nich z przeciwka zza zakrętu wyjeżdża samochód. Więc włączam prawy kierunek i chcę wjechać między wyprzedzane auta. Czy mają obowiązek mnie wpuścić i który przepis to reguluje?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie