Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: październik 2015r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 7 - Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 25.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się:

Art. 26.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Art. 27.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu nawprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej częścidrogi, którą zamierza opuścić.

2. (uchylony).

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Art. 28.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

6. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

Gość
2013-03-12 17:29:44
Odpowiedzi: 2
Witam!
Miałem następujące pytanie ostatnio na egzaminie:
Czy muszę ustąpić pierwszeństwo rowerzyście który był z mojej prawej strony ale miał drogę dla rowerów ale on jechał drogą skrzyżowanie było bez znaków .
Odpowiedzi (2):
simon
2013-04-02 22:15:20
zastosowanie mają normalne zasady (czyli podejrzewam że zasada prawej ręki) ponieważ rower nie jest w tym momencie na drodze uprzywilejowanej...
Gość
2014-12-10 21:01:10
Nie ważne czy jedzie drogą rowerową, pasem rowerowym czy koło Ciebie, za Tobą tym samym pasem (może wyprzedza Cię) po prostu ma pierwszeństwo jeśli skręcasz ! Jeśli jedziesz np. w prawo, to nie możesz wymusić kiedy on jedzie prosto - patrz w lusterka i przez ramię ! Chyba, że mówisz o sytuacji, gdzie jedzie z innego kierunku niż Ty - wtedy znaki !
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-05-05 22:17:43
Odpowiedzi: 4
Na drodze głównej pojazdy jadące z naprzeciwka sygnalizują zamiar skrętu w lewo natomiast pojazdy jadące za nimi je wyprzedzają po prawej stronie. Czy to jest zgodne z przepisami? Przecież ci skręcający są tak samo na głównej i jakoś muszą zjechać ze skrzyżowania. A poza tym miałam taką sytuację, że ja chciałam osobówką skręcić w lewo i z naprzeciwka tir chciał też skręcić w jego lewo- czyli ja przecinam jego pas a on mój i się powinniśmy minąć. Zaczęłam więc skręcać w lewo i o mało się nie zderzyłam z pojazdem, który go wyprzedzał po prawej stronie, a którego musiałam przepuścić, bo to wymusił. I 2 kolejne też, aż w końcu mnie któryś przepuścił i mogłam zjechać. Jak to właściwie powinno wyglądać?
Odpowiedzi (4):
Gość
2013-05-06 07:58:38
Moja droga Pani !!! Proszę i to czym prędzej poczytać kodeks drogowy,aż strach czytać co Pani wyprawia na drodze !!! Który egzaminator podpisał Pani arkusz egzaminacyjny ! Nie wsiadać za kierownice za nim Pani nie poczyta przepisów ,,ZMIANA KIERUNKU JAZDY,PRZECINANIE SIĘ KIERUNKÓW RUCHU art 25.1 , WYPRZEDZANIE ,oraz pozostałe !!!!!!!! Cieszę się ,że jeszcze przez Panią nikt nie ucierpiał na drodze. Pozdrawiam egzaminator M.O.R.D w Krakowie...
Gość
2013-05-08 12:58:41
Moim zdaniem przepisy obowiązujące w kwestii wyprzedzania bądź omijania na skrzyżowaniu po prawej stronie stwarzają niebezpieczeństwo. Wystarczyłoby, żeby wprowadzono zakaz i osoby za nim czekają i te za mną czekają aż opuścimy skrzyżowanie BEZPIECZNIE, BEZKOLIZYJNIE dla wszystkich I PO PROBLEMIE.
Gość
2013-05-09 14:31:27
Moja droga Pani ! Gdy jezdnia ma po 2 pasy ruchu w jednym kierunku i wszyscy musieliby czekać aż szanowna Pani przejedzie , to mielibyśmy wtedy gigantyczne korki na skrzyżowaniach ! Na szczęście szanownej Pani zdanie się nie liczy ! I dobrze...proszę jednak poczytać kodeks ,bo przepisy obowiązują na wszystkich drogach [ nawet tych wielopasowych ] a nie tylko na lokalnych . Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do czytania przepisów ! Bo o nieszczęście na drodze nie trudno...
Gość
2013-06-11 14:08:25
pytajacy nie wie co to jest omijanie i wyprzedzanie
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-05-15 23:19:35
Odpowiedzi: 2
No to zapraszam do Sandomierza. Ciągła linia jest poprowadzona tak daleko do skrzyżowania jak się tylko da. Żeby ominąć, bądź wyprzedzić po prawej stronie pojazd chcący skręcić w lewo, nie ma możliwości, żeby nie rozpocząć tego manewru na linii ciągłej i skończyć również na linii ciągłej.
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-06-11 14:06:52
no to trzeba czekac az skreci i koniec
Gość
2014-12-10 21:06:43
Ale przecież można jechać prawym i wyprzedzić bez zmiany pasa ! Mówię ogólnie - nie o jakiejś sytuacji z Sandomierza :)
Dodaj odpowiedź
eda
2013-07-06 20:03:49
Odpowiedzi: 4
Zjeżdżając z ronda na drogę dwukierunkową jest (w poprzek drogi)przejście dla pieszych (zebra)i droga dla rowerów. Kto ma pierwszeństwo, rowerzysta czy zjeżdżający z ronda (rowerzysta dojeżdża do przejścia)i czy rowerzysta może przejeżdżać przez jezdnię czy musi rower prowadzić. Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzi (4):
Gość
2013-07-06 21:10:13
Pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdami i rowerzysta na przejeździe dla rowerzystów ma pierwszeństwo przed pojazdami. Nie pieszy dochodzący do przejścia ani nie rowerzysta dojeżdżający do przejazdu dla rowerzystów ! Art.27.1 i 1a ,art.26.1 i 2 ,art.14.1)a)
henq
2013-07-07 14:23:37
skręcając musisz ustąpić pierwszeństwa pieszym na zebrze i rowerzyście na przejeździe dla rowerów. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów (zwykły chodnik) i nie ma przejazdu (zwykła zebra) rowerzysta nie ma prawa wjechać na przejście dla pieszych.
Gość
2014-12-10 21:11:19
Jest jeszcze jedna możliwość mało prawdopodobna : osoba przeprowadzająca rower przez przejście czyli piesza - TEŻ MA PIERWSZEŃSTWO ! I dla potwierdzenia powtórzę po kimś - jest to skręt (w prawo) . . .
?
2015-06-18 11:40:56
przepisy są mylące i niejednoznaczne - każdy interpretuje jak mu wygodnie - czy jest kierowcą , czy rowerzystą ! Należy wyjaśnić : - czy opuszczanie ronda jest skręcaniem w drogę poprzeczną (Art.27/1a)? jeśli przed rondem jechałem w kierunku w którym opuszczam rondo - jazda na wprost ! Przejeżdżając rondo na wprost nie skręcam w drogę poprzeczną ! Przepisy należy poprawić, by były jednoznaczne i nie można było ich dowolnie interpretować - ciekawe kto je układa i jaka jest jego interpretacja ? Kto jest wyrocznią w temacie ? W tym momencie rowerzyści są jak święte krowy i na chama wymuszają pierwszeństwo, a wg kodeksu pierwszeństwo maja tylko, gdy kierowca skręca w drogę poprzeczną. Nie znają kodeksu i myślą, że pierwszeństwo mają zawsze. Jest to wina autorów kodeksu !
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-08 09:41:02
Odpowiedzi: 2
Witam
czy zjazd na posesję jest traktowany jak zjazd ze skrzyżowania? ostatnio spotkałem się z opiniami, że dokonując lewoskrętu na własną posesję muszę przepuścić pojazdy za mną co wydaję się kompletną bzdurą. Ale w wypadku który miał miejsce w mojej okolicy kierujący motocyklem(pod wpływem alkoholu) uderzył w bok auta skręcającego na posesję a winnego okrzyknięto kierującego autem osobowym.
dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedzi (2):
Piotr
2014-09-22 20:30:02
Nie jest. Zjazd na posesję, to wyłączenie się z ruchu. Dodatkowo - przed takim zjazdem nie ma z reguły zakazu wyprzedzania. Zatem przed zjazdem należy upewnić się, że nikt nie zaczął manewru wyprzedzania (a tu wystarczy już włączenie kierunkowskazu, a nie zmiana pasa ruchu). Gdyby to było skrzyżowanie, to skręcający mógłby uważać, że inni kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego i nie będą wyprzedzać na skrzyżowaniu. Ale nie jest.
Gość
2014-12-10 21:13:57
Upewnieniem jest PATRZENIE W LUSTERKA ! Włączony kierunkowskaz mógł być np. za późno ! Bez popatrzenia nie można skręcać . . .
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-09 15:25:52
Odpowiedzi: 1
Bzdurą to jest niestety w praktyce skręcając w lewo (nie tylko na posesję) należy upewnić się czy można manewr wykonać czy przypadkiem (niestety ale tak jest) jakiś szaleniec na podwójnej ciągłej, na skrzyżowaniu czy przed przejściem dla pieszych nie zacznie nas wyprzedzać. Niestety skręcający w lewo jest na przegranej pozycji decyzja sądu najwyższego.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:17:33
To nie jest takie głupie ! Nie popierając piractwa - i tak ktoś może nie zauważyć naszego kierunkowskazu np. stoją za nami pojazdy ! Może być np. linia przerywana, więc ZAWSZE patrzymy w lusterka !
Dodaj odpowiedź
BB
2013-07-18 21:54:04
Odpowiedzi: 0
Teren zabudowany, osiedle na którym znajdują się drogi utwardzone /prowizorycznie, płyty/ i drogi gruntowe nie utwardzone,ale prowadzące do posesji -na wszystkich drogach brak oznaczeń o pierwszeństwie. Przy wjeżdzie na osiedle stoi tablica przypominająca o wjezdzie na teren nieoznakowany - czyli "prawa Wolna".
Pytanie: czy pojazd na drodze nieutwardzonej z prawej strony w stosunku do pojazdu na drodze utwardzonej /prowizorycznie/ jest podporządkowany, czy ma pierwszeństwo zgodnie z regułą "prawa wolna"
henq
2013-07-19 21:37:42
Odpowiedzi: 0
"Prawa wolna"? co Ty tworzysz? -> "Zasada prawej ręki" a to różnica.
W skrócie: gruntowe jadą ostatnie.
Nie ma znaczenia czy drogi z płyt czy nie, swego czasu A4 od Wrocławia do granicy była z płyt i co też niby równa polnej dróżce?
Gość
2013-08-22 02:26:58
Odpowiedzi: 0
park prologis wrocław bielany,przy wjeździe info:na terenie obiektu obowiązują przepisy kodeksu drogowego.Droga od bramy wjazdowej dwukierunkowa po jednym pasie w kierunku.Na rogu hali nr.1 zakręt 90* w prawo,tuż za nim droga w lewo o podobnych parametrach ale w tym samym miejscu droga na wprost się rozszerza na 4 przedzielone wysepką pasy a znak po środku nakazuje ruch dwoma prawymi,lewe 2 pasy nakazują ruch w powrotnym kierunku.normalka.No to wracamy tymi do powrotu hala nr.1 tym razem z lewej strony z prawej zaś hala nr.4 na końcu której jest rampa podjazdowa,z sześcioletniego doświadczenia wiem że tam trzeba uważać,przy rampie dwa paski parkingów osobówek i równolegle do nich owa droga co to skręcała w lewo za zakrętem przy wjeździe i równolegle do niej parking dla dużych.Wracając trzeba wykonać swego rodzaju lustrzane S w miejscu przecięcia się dróg.Jadę jakieś 30km/h zerkam w prawo na podjazd osławionej rampy i parkingów osobówek-dziś już spokojnie,wykonuję lustrzaną eskę i jednocześnie sprawdzam czy z lewej jakiś baran pod prąd nie leci i git,no to już dokładnie sprawdzam prawą równoległą-czysta jak łza,mijam ją,dojeżdżam do zakrętu i lekko na hamulec przed redukcją na 2.W tym momencie jak mnie coś puknęło to tył mi nadrzuciło do przodu a przód pchnęło na spory krawężnik nie opanowałem auta i całością wskoczyłem na trawnik,gdy z niego zjechałem wyszedłem zobaczyć co się stało,a tu laska swoje ogląda i pyta czy nic mi nie jest.Pani nagle zaskakuje mnie twierdzeniem że skoro nadjechała z mojej prawej to ja miałem pierszeństwo i to jej wina-stanąłem jak wryty 20 lat za kółkiem i nie uwierzył bym z opowieści.Też uważam że to jej wina ale z innego powodu,najzwyczajniej spojrzała w lewo ale ja byłem już po jej prawej,na mój łeb się jej spieszyło i skręciła na ślepo,a że łuk ten pozwala to prędkość postanowiła zmniejszyć w trakcie.Pani się przyznała wiec policji nie było.Spisaliśmy dane na gotowym druku o zajściu drogowym i pani pojechała,a na mój wpis o prędkości max.30 powiedziała,ja nawet w przybliżeniu nie potrafię jej określić,ale ze 60 miała na bank.No i zapomniałem żeby to przyznanie się do winy potwierdziła mi na piśmie i zaczęły się domysły czy aby nie przytorbiłem,a jeżeli tak i pani wycofa się z tego to czy drogę wewnętrzną z nakazem jazdy w wyznaczonym kierunku i dwóch pasach na kierunek można uznać za nadrzędną nad tą zwykłą i mieć pierszeństwo jak na głównej,choć nigdy do tej pory tak o niej nie myślałem i przepuszczałem tych z prawej.Auto się całe przestawiło i będzie raczej do kasacji a ja dojeżdżam 50 km do roboty i to na 4 rano a i często drugą zmianę kończę grubo po północy i nie mam ani pociągu ani autobusu no i po robocie jak moja wina.Dodam jeszcze że naturalnym odruchem jest uciekanie w drugą stronę a pani przy prawoskręcie miła bity lewy przód na samym rogu a ja przy kierowaniu się już w lewo oberwałem w prawe tylne koło z nadkolem kawałkiem drzwi i progu a pani nawet nie hamowała żadnych śladów nie było nawet pisku opon tylko łup z całym impetem no i siła odbicia mnie była całkiem spora
Gość
2013-08-22 02:27:58
Odpowiedzi: 1
park prologis wrocław bielany,przy wjeździe info:na terenie obiektu obowiązują przepisy kodeksu drogowego.Droga od bramy wjazdowej dwukierunkowa po jednym pasie w kierunku.Na rogu hali nr.1 zakręt 90* w prawo,tuż za nim droga w lewo o podobnych parametrach ale w tym samym miejscu droga na wprost się rozszerza na 4 przedzielone wysepką pasy a znak po środku nakazuje ruch dwoma prawymi,lewe 2 pasy nakazują ruch w powrotnym kierunku.normalka.No to wracamy tymi do powrotu hala nr.1 tym razem z lewej strony z prawej zaś hala nr.4 na końcu której jest rampa podjazdowa,z sześcioletniego doświadczenia wiem że tam trzeba uważać,przy rampie dwa paski parkingów osobówek i równolegle do nich owa droga co to skręcała w lewo za zakrętem przy wjeździe i równolegle do niej parking dla dużych.Wracając trzeba wykonać swego rodzaju lustrzane S w miejscu przecięcia się dróg.Jadę jakieś 30km/h zerkam w prawo na podjazd osławionej rampy i parkingów osobówek-dziś już spokojnie,wykonuję lustrzaną eskę i jednocześnie sprawdzam czy z lewej jakiś baran pod prąd nie leci i git,no to już dokładnie sprawdzam prawą równoległą-czysta jak łza,mijam ją,dojeżdżam do zakrętu i lekko na hamulec przed redukcją na 2.W tym momencie jak mnie coś puknęło to tył mi nadrzuciło do przodu a przód pchnęło na spory krawężnik nie opanowałem auta i całością wskoczyłem na trawnik,gdy z niego zjechałem wyszedłem zobaczyć co się stało,a tu laska swoje ogląda i pyta czy nic mi nie jest.Pani nagle zaskakuje mnie twierdzeniem że skoro nadjechała z mojej prawej to ja miałem pierszeństwo i to jej wina-stanąłem jak wryty 20 lat za kółkiem i nie uwierzył bym z opowieści.Też uważam że to jej wina ale z innego powodu,najzwyczajniej spojrzała w lewo ale ja byłem już po jej prawej,na mój łeb się jej spieszyło i skręciła na ślepo,a że łuk ten pozwala to prędkość postanowiła zmniejszyć w trakcie.Pani się przyznała wiec policji nie było.Spisaliśmy dane na gotowym druku o zajściu drogowym i pani pojechała,a na mój wpis o prędkości max.30 powiedziała,ja nawet w przybliżeniu nie potrafię jej określić,ale ze 60 miała na bank.No i zapomniałem żeby to przyznanie się do winy potwierdziła mi na piśmie i zaczęły się domysły czy aby nie przytorbiłem,a jeżeli tak i pani wycofa się z tego to czy drogę wewnętrzną z nakazem jazdy w wyznaczonym kierunku i dwóch pasach na kierunek można uznać za nadrzędną nad tą zwykłą i mieć pierszeństwo jak na głównej,choć nigdy do tej pory tak o niej nie myślałem i przepuszczałem tych z prawej.Auto się całe przestawiło i będzie raczej do kasacji a ja dojeżdżam 50 km do roboty i to na 4 rano a i często drugą zmianę kończę grubo po północy i nie mam ani pociągu ani autobusu no i po robocie jak moja wina.Dodam jeszcze że naturalnym odruchem jest uciekanie w drugą stronę a pani przy prawoskręcie miła bity lewy przód na samym rogu a ja przy kierowaniu się już w lewo oberwałem w prawe tylne koło z nadkolem kawałkiem drzwi i progu a pani nawet nie hamowała żadnych śladów nie było nawet pisku opon tylko łup z całym impetem no i siła odbicia mnie była całkiem spora
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-08-22 14:26:13
Z prawej ma pierwszeństwo tak jak Ci mówi tabliczka "na terenie obiektu obowiązują przepisu ruchu drogowego" czyli skrzyżowanie równorzędne pierwszeństwo ma ten z prawej, nie istotne gdzie Ci przytrąbiła nie ustąpiłeś jej pierwszeństwa jeżeli pani się poradzi kogoś to spokojnie wygra, a i jest jeszcze kwestia ubezpieczalni, oświadczenie oświadczeniem, ale weryfikują to w ubezpieczalni i może się okazać że powołany przez nich biegły nie zgodzi się z oświadczeniem i uzna (a wina bezsprzeczna) Ciebie za sprawcę.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-08-29 15:24:01
Odpowiedzi: 1
kiedy mamy pierwszęństwo z prawej strony i na jakich drogach ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:26:03
Na równorzędnych (trójkątny znak z "x")
Dodaj odpowiedź
Marzena
2013-10-15 14:42:12
Odpowiedzi: 3
od kiedy wchodzi lub weszła ustawa o ruchu drogowym, w której kierowca ma zatrzymac sie przed przejściem dla pieszych jeśi pieszy przy nim stoi
Odpowiedzi (3):
drivb
2013-10-16 20:43:19
nie weszła i nie wchodzi.
Gość
2013-11-04 20:24:00
Są plany co do przyszłego roku, ale to jeszcze nie wiadomo.
Gość
2014-12-10 21:28:18
Masz obowiązek NIE OMIJAĆ I NIE WYPRZEDZAĆ W OKOLICY PRZEJŚĆ, PRZEJAZDÓW - bez znaczenia czy piesi są na przejściu !
Dodaj odpowiedź
ŻANETA
2013-10-21 17:18:45
Odpowiedzi: 2
Które światło się zapali po pomarańczowym?
Odpowiedzi (2):
Michał
2013-10-22 12:45:42
Po pierwsze w świetlnych sygnalizacjach drogowych nie ma światła pomarańczowego tylko jest żółte.
Po żółtym zapala się czerwone.
Gość
2014-12-10 21:30:42
Po SAMYM żółtym zapala się czerwone :) Chyba, że miga !
Dodaj odpowiedź
SHREK__XXXX__
2013-11-05 17:01:49
Odpowiedzi: 1
Skrzyżowanie świetlne, droga 2-jezdniowa która przecina normalna ulica jazda w 2 kierunkach dojeżdżając ulicą 2-kierunkową do świateł z zamiarem lewoskrętu. Jak mam się zachować?
Czy mając zielone światło do jazdy na wprost i w lewo:skręcając w 2 pasy ruchu ustawić się na lewym pasie ruchu czy też mogę od razu ustawić się na prawym pasie i dalej kontynuować jazdę?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:33:41
Jeśli masz z jednego pasa skręt, to wybierasz :) Ale przypominam, że jazda lewym bez uzasadnienia jest karana (nie tamujmy) ! Jeśli z dwóch, to nie masz wyboru - pilnuj swojego !
Dodaj odpowiedź
Passat
2013-11-28 17:24:56
Odpowiedzi: 1
Panie i panowie. Prawie każdy decyduje się na uzyskanie uprawnień kierowcy. Niestety, nie wszyscy mają odpowiednie predyspozycje fizyczno-psychiczne aby kierować samodzielnie pojazdem w aktualnych sytuacjach drogowych. Sam kurs niewiele załatwia. żenująco wyglądają sceny z kolizji drogowych, gdzie uczestnicy kolizji blokując skutecznie drogę skaczą sobie do oczu. NIE MA WINNEGO? Powszechna jest nieznajomość prawa o ruchu drogowym. Oto paradoksalna sytuacja: Zima, drogi pokryte warstwą śniegu. Kierowca osobowego jedzie drogą asfaltową oznaczoną znakiem informacyjnym D-1,przejeżdża jedyne skrzyżowanie kontynuując jazdę na wprost i zostaje uderzony w prawy bok pojazdu przez samochód osobowy kierowany przez kobietę, nadjeżdżający z prawej strony drogą gruntową. Kobieta zarzuciła kierowcy dobitnym głosem nie ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu do skrzyżowaniu dróg z prawej strony. O zgrozo, wezwany przez nią policjant potwierdził jej wersję, wymierzając jadącemu drogą utwardzoną kierowcy MK i punkty karne jako sprawcy kolizji. Uzasadniał, że skoro śnieg pokrył nawierzchnię, to drogi należy traktować jako RÓWNORZĘDNE !?UWAGA: Znaku D-1 "droga z pierwszeństwem" nie odwołuje żadne kolejne skrzyżowanie (chyba, że znak D-2, A-7 lub B-20). Jest to nadal droga z pierwszeństwem przejazdu. Po drugie: Skrzyżowanie to przecięcie się dróg utwardzonych na jednym poziomie. Po trzecie: Wyjazd z drogi gruntowej na drogę twardą to ewidentne wlączanie się do ruchu. Ta pani i policjant o tym nie wiedzieli ? O ZGROZO ! Że też nas do Unii przyjęli? A przy okazji: Po żółtym sygnale może zapalić się a/ zielony, b/ czerwony, c/ żółte może też przez chwilę palić się z czerwonym. Polecam lekturę kodeksu drogowego i SZEROKOŚCI !
Odpowiedzi (1):
henq
2013-11-29 18:32:18
niestety tak jest w tym kraju sami policjanci nie znają przepisów :/ sytuacja opisywana już:
skrzyżowanie dróg przejście dla pieszych 4 metry od skrzyżowania, przechodzący na skrzyżowaniu i pan policjant z drogówki chce karać mandatem 100zł za to że 4 metry dalej są pasy i z po nich należy przechodzić.
Co do świateł nie masz racji po żółtym zapali się czerwone :)
po czerwonym i żółtym razem zapali się zielone :)
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-07 16:09:14
Odpowiedzi: 1
kto ma pierszeństwo za znakiem d 40 na nie oznakowanm skrzyżowaniu
Odpowiedzi (1):
henq
2014-03-07 21:54:51
Ten co ma znak d-40 jest włączającym się do ruchu więc ma ustąpić pierwszeństwa. Definicja D-40 się kłania.
Dodaj odpowiedź
SandraS
2014-03-21 10:13:51
Odpowiedzi: 1
Może ktoś zna przepis na temat wpuszczania wjeżdżających na drogę ekspresową/obwodnicę.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-31 22:56:22
włączanie się do ruchu - poczytaj może zmądrzejesz.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-12-04 22:00:42
Odpowiedzi: 3
Witam. Skręcając w prawo z jednokierunkowej o dwóch pasach ruchu stoi sygnalizator po prawej stronie z zieloną strzałką warunkową. Czy dotyczy ona obydwu pasów, czy tylko prawego skrajnego?
Odpowiedzi (3):
Gość
2014-12-10 21:40:50
Skręcamy od prawej ! Najlepiej podaj ulicę :)
Gość
2014-12-10 22:53:49
Jeżeli ulica jednokierunkowa ma dwa pasy ruchu to z prawego skręcamy w prawo i to dla tych pojazdów jest warunek, natomiast lewego pasa to nie dotyczy, ponieważ z niego skręcamy tylko w lewo. :)
Gość
2014-12-19 20:44:45
obydwa pasy skręcają w prawo,z czego lewym można też jechać na wprost, stąd moje pytanie i powtarzam, że strzałka zielona warunkowa jest po prawej stronie
Dodaj odpowiedź
Marcel
2015-01-15 23:19:19
Odpowiedzi: 3
proponuje zgłosić się jeszcze raz na egzamin jeśli ma pan takie problemy. Wszystko jest w tej ustawie
Odpowiedzi (3):
Gość
2015-06-16 11:16:16
Fiidnng this post has solved my problem
Gość
2015-06-18 09:05:35
This info is the cat's <a href="http://fptxihh.com">pamasaj!</a>
Gość
2015-06-20 13:05:36
I read your post and wished I'd wreittn it http://oggojp.com [url=http://ougeuaec.com]ougeuaec[/url] [link=http://nfmwrgfgljl.com]nfmwrgfgljl[/link]
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-02 13:05:30
Odpowiedzi: 4
Witam, możecie mi powiedzieć kto ma pierwszeństwo. Zbliżam się do skrzyżowania z przejściem dla pieszych i drogą dla rowerów, przed którym postawiony jest znak A-7. Na lini warunkowego zatrzymania z prawej strony zauważyłem rowerzystę w odległości około 50 m od skrzyżowania. Czy w takiej sytuacji przejazd przez pasy i drogę dla rowerów jest wymuszeniem pierwszeństwa?
Odpowiedzi (4):
Gość
2015-06-12 15:28:51
50 m w przypadku roweru który zapewne nie jechał nawet z prędkością 20 km/h moim zdaniem nie jest wymuszenie pierszeństwa. ja uznaje wymuszenie pierszeństwa tylko wtedy jeśli zmuszę inny pojazd do użycia hamulca bądź kiedy bedzie musiał odpuścić gaz :) chyba policja i egzaminatorzy też tak to rozpatrują.
Gość
2015-06-17 06:10:40
Haha, shouldn't you be charging for that kind of knlgeedwo?!
Gość
2015-06-18 09:21:54
My <a href="http://amuwyocw.com">prlobem</a> was a wall until I read this, then I smashed it.
Gość
2015-06-20 13:18:29
I'm quite pleased with the inftamroion in this one. TY! http://gmsognlabd.com [url=http://ddwsnfkqa.com]ddwsnfkqa[/url] [link=http://nnkyoge.com]nnkyoge[/link]
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-07-13 11:45:08
Odpowiedzi: 0
Warszawa, skrzyżowanie Nowoursynowskiej z Doliną Służewiecką. Zielone dla Nowoursynowskiej. Kto ma pierwszeństwo do zajęcia pasa wewnętrznego Doliny Służewieckiej w kierunku Wisły,/ tu są 3 pasy/ a. skręcający w lewo /od Wałbrzyskiej/ b. skręcający w prawo/od SGGW / Z poważaniem
Gość
2015-08-06 07:49:04
Odpowiedzi: 0
Po zatrzymaniu się przed przejazdem kolejowym bez zapór ze znakiem STOP widać nadjeżdżający z małą prędkością parowóz wg mojej oceny mam dużo czasu na przejechanie. Czy mogę przejechać czy powinienem czekać na przejechanie pojazdu szynowego?
Gość
2015-09-02 09:40:49
Odpowiedzi: 0
Jakie obowiązki narzuca na kierującego światło żółte w sygnalizacji na skrzyżowaniach
artnow
2015-09-16 11:09:18
Odpowiedzi: 1
Jest taka sytuacja. Jadę samochodem. Zbliżam się do skrzyżowania, na którym chcę skręcić w prawo, który to zamiar sygnalizuję kierunkowskazem. Patrzę w prawe lusterko i widzę rowerzystę mającego zamiar jechać prosto. Czy w tej sytuacji: a) Stosuję się do art. 27 p. 1a i ustępuję pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost? b) Rowrzysta ustepuje mi pierwszeństwa, bo nie może wyprzedzać pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu?
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-09-23 16:12:15
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu nawprost po jezdni
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-09-24 09:22:16
Odpowiedzi: 0
Czy jadąc prosto przez skrzyżowanie równorzędne ustępuję pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z prawej strony i skręcającemu w lewo ?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie