Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: kwiecień 2015r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 7 - Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 25.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się:

Art. 26.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Art. 27.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu nawprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej częścidrogi, którą zamierza opuścić.

2. (uchylony).

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Art. 28.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

6. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

Gość
2013-01-19 18:52:34
Odpowiedzi: 0
jakie mają znaczenie kolorowe słupki(zielone, żółte..)przy skrzyżowaniach dróg wewnętrznych(osiedlowych)?
pozdrawiam
miki
Gość
2013-01-20 10:25:02
Odpowiedzi: 3
jak to jest na skrzyżowaniu kiedy do lewoskrętu jest oddzielny sygnalizator ze strzałkom czy na takim skrzyżowaniu można zawracać
Odpowiedzi (3):
Mq
2013-01-20 16:10:20
zależy to od kształtu strzałki i trybu działania sygnalizatora (czy działa, czy nie działa, pulsujące żółte)
txban59
2013-02-12 14:54:08
SYGNAŁ KIERUNKOWY: STRZAŁKA W LEWO, W PRAWO, NA WPROST- ZABRANIAJĄ ZAWRACANIA
Rozporz. z dn. 31-07-2002
§ 87. 1.Znaki:
2.Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3.
Gość
2014-12-10 20:41:48
Dodatkowo można zawracać na strzałce warunkowej (występuje z czerwonym światłem) ! Ale odbywa się na takich samych zasadach jak skręcając w prawo czyli stop itd.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-01-20 20:23:20
Odpowiedzi: 2
sygnalizator działa strzałka świeci na zielono jaki kształt zabrania zawracania
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-02-25 21:05:52
Jeżeli strzałka nakazuje jazdę na wprost, w prawo lub w lewo - nie można zawracać. Możliwe jest to tylko i jedynie jeżeli sygnalizator ze strzałkami ma dwie strzałki jednocześnie, gdzie jedna nakazuje skręt w lewo a druga jest skierowana w dół. Obrazek: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRKANpFoh1XH8UEuNCxBkKGwFk-FT7CV4b1PncEhPQqqhTTrjEZPg
Gość
2013-02-25 21:12:00
Powyższy komentarz zawiera błędy, najmocniej przepraszam. Poprawka:
Możliwe jest to:
1. jeżeli sygnalizator ze strzałkami ma dwie strzałki jednocześnie, gdzie jedna nakazuje skręt w lewo a druga jest skierowana w dół ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sygnalizator_S-3f.png )
2. jest strzałka nakazująca zawracanie ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sygnalizator_S-3g.png )
Dodaj odpowiedź
Andrzej D
2013-02-22 17:22:47
Odpowiedzi: 2
Art.26 pkt 1 mówi że należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.Znajoma dostała 500 zł. i 10 pkt.za to,że nie zatrzymała się przed przejściem kiedy dwoje pieszych zbliżało się do niego.Dlaczego?
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-03-22 09:51:10
Pierwszenstwo ma pieszy ktory jest juz na przejsciu a nie zblizajac sie do niego. W innych krajach wystarczy zblizyc sie do przejscia a samochody wpuszczaja pieszego. Dzieki temu na drodze nie ma 400znakow ograniczena predkosci bo wiedza ze musza umozliwic przejscie pieszym i jada odpowiednio wolno.
Gość
2014-12-10 20:52:35
Przyznaj się, że kogoś po prostu wyprzedziła lub ominęła w momencie, gdy zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych ! Przypominam również, że jest to manewr zabroniony, gdy ktoś "puszcza" osobę niepełnosprawną ! Najgorsze wykroczenie - WSTYD ! Nie ważne jest wtedy czy WYMUSIŁA - nie musieli nawet wejść ! Ludzie ogarniajcie podstawy ! Jeśli nie - polecam oglądnąć np. "Jedź bezpiecznie" i dowiedzieć się o co chodzi !
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-03-05 17:11:44
Odpowiedzi: 2
witam!
Mam pytanie czy jak na przystanku stoi tramwaj to czy muszę się zaczymać i mogę dopiero ruszyć wtedy co tramwaj
Odpowiedzi (2):
S3S
2013-03-29 00:45:03
Możesz ruszyć kiedy tramwaj zamknie drzwi i piesi opuszczą jezdnię. Jak nie wiesz czy tramwaj dopiero co się zatrzymał i zamierza wypuścić pasażerów, czy już to zrobił i zaraz zacznie jechać, to lepiej poczekać. Kilka sekund nikogo nie zbawi, a Ty nie narazisz się na mandat.
Gość
2014-12-10 20:55:35
Proponuję "Jedź bezpiecznie" nie tylko w tym temacie :) Otóż ruszasz powoli, gdy pieszych już nie ma ! Czyli nie musisz czekać na zamknięcie drzwi ! Pamiętaj również o prawidłowym ustawieniu . . . Szerokości :)
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-03-12 17:29:44
Odpowiedzi: 2
Witam!
Miałem następujące pytanie ostatnio na egzaminie:
Czy muszę ustąpić pierwszeństwo rowerzyście który był z mojej prawej strony ale miał drogę dla rowerów ale on jechał drogą skrzyżowanie było bez znaków .
Odpowiedzi (2):
simon
2013-04-02 22:15:20
zastosowanie mają normalne zasady (czyli podejrzewam że zasada prawej ręki) ponieważ rower nie jest w tym momencie na drodze uprzywilejowanej...
Gość
2014-12-10 21:01:10
Nie ważne czy jedzie drogą rowerową, pasem rowerowym czy koło Ciebie, za Tobą tym samym pasem (może wyprzedza Cię) po prostu ma pierwszeństwo jeśli skręcasz ! Jeśli jedziesz np. w prawo, to nie możesz wymusić kiedy on jedzie prosto - patrz w lusterka i przez ramię ! Chyba, że mówisz o sytuacji, gdzie jedzie z innego kierunku niż Ty - wtedy znaki !
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-05-05 22:17:43
Odpowiedzi: 4
Na drodze głównej pojazdy jadące z naprzeciwka sygnalizują zamiar skrętu w lewo natomiast pojazdy jadące za nimi je wyprzedzają po prawej stronie. Czy to jest zgodne z przepisami? Przecież ci skręcający są tak samo na głównej i jakoś muszą zjechać ze skrzyżowania. A poza tym miałam taką sytuację, że ja chciałam osobówką skręcić w lewo i z naprzeciwka tir chciał też skręcić w jego lewo- czyli ja przecinam jego pas a on mój i się powinniśmy minąć. Zaczęłam więc skręcać w lewo i o mało się nie zderzyłam z pojazdem, który go wyprzedzał po prawej stronie, a którego musiałam przepuścić, bo to wymusił. I 2 kolejne też, aż w końcu mnie któryś przepuścił i mogłam zjechać. Jak to właściwie powinno wyglądać?
Odpowiedzi (4):
Gość
2013-05-06 07:58:38
Moja droga Pani !!! Proszę i to czym prędzej poczytać kodeks drogowy,aż strach czytać co Pani wyprawia na drodze !!! Który egzaminator podpisał Pani arkusz egzaminacyjny ! Nie wsiadać za kierownice za nim Pani nie poczyta przepisów ,,ZMIANA KIERUNKU JAZDY,PRZECINANIE SIĘ KIERUNKÓW RUCHU art 25.1 , WYPRZEDZANIE ,oraz pozostałe !!!!!!!! Cieszę się ,że jeszcze przez Panią nikt nie ucierpiał na drodze. Pozdrawiam egzaminator M.O.R.D w Krakowie...
Gość
2013-05-08 12:58:41
Moim zdaniem przepisy obowiązujące w kwestii wyprzedzania bądź omijania na skrzyżowaniu po prawej stronie stwarzają niebezpieczeństwo. Wystarczyłoby, żeby wprowadzono zakaz i osoby za nim czekają i te za mną czekają aż opuścimy skrzyżowanie BEZPIECZNIE, BEZKOLIZYJNIE dla wszystkich I PO PROBLEMIE.
Gość
2013-05-09 14:31:27
Moja droga Pani ! Gdy jezdnia ma po 2 pasy ruchu w jednym kierunku i wszyscy musieliby czekać aż szanowna Pani przejedzie , to mielibyśmy wtedy gigantyczne korki na skrzyżowaniach ! Na szczęście szanownej Pani zdanie się nie liczy ! I dobrze...proszę jednak poczytać kodeks ,bo przepisy obowiązują na wszystkich drogach [ nawet tych wielopasowych ] a nie tylko na lokalnych . Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do czytania przepisów ! Bo o nieszczęście na drodze nie trudno...
Gość
2013-06-11 14:08:25
pytajacy nie wie co to jest omijanie i wyprzedzanie
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-05-15 23:19:35
Odpowiedzi: 2
No to zapraszam do Sandomierza. Ciągła linia jest poprowadzona tak daleko do skrzyżowania jak się tylko da. Żeby ominąć, bądź wyprzedzić po prawej stronie pojazd chcący skręcić w lewo, nie ma możliwości, żeby nie rozpocząć tego manewru na linii ciągłej i skończyć również na linii ciągłej.
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-06-11 14:06:52
no to trzeba czekac az skreci i koniec
Gość
2014-12-10 21:06:43
Ale przecież można jechać prawym i wyprzedzić bez zmiany pasa ! Mówię ogólnie - nie o jakiejś sytuacji z Sandomierza :)
Dodaj odpowiedź
eda
2013-07-06 20:03:49
Odpowiedzi: 3
Zjeżdżając z ronda na drogę dwukierunkową jest (w poprzek drogi)przejście dla pieszych (zebra)i droga dla rowerów. Kto ma pierwszeństwo, rowerzysta czy zjeżdżający z ronda (rowerzysta dojeżdża do przejścia)i czy rowerzysta może przejeżdżać przez jezdnię czy musi rower prowadzić. Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzi (3):
Gość
2013-07-06 21:10:13
Pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdami i rowerzysta na przejeździe dla rowerzystów ma pierwszeństwo przed pojazdami. Nie pieszy dochodzący do przejścia ani nie rowerzysta dojeżdżający do przejazdu dla rowerzystów ! Art.27.1 i 1a ,art.26.1 i 2 ,art.14.1)a)
henq
2013-07-07 14:23:37
skręcając musisz ustąpić pierwszeństwa pieszym na zebrze i rowerzyście na przejeździe dla rowerów. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów (zwykły chodnik) i nie ma przejazdu (zwykła zebra) rowerzysta nie ma prawa wjechać na przejście dla pieszych.
Gość
2014-12-10 21:11:19
Jest jeszcze jedna możliwość mało prawdopodobna : osoba przeprowadzająca rower przez przejście czyli piesza - TEŻ MA PIERWSZEŃSTWO ! I dla potwierdzenia powtórzę po kimś - jest to skręt (w prawo) . . .
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-08 09:41:02
Odpowiedzi: 2
Witam
czy zjazd na posesję jest traktowany jak zjazd ze skrzyżowania? ostatnio spotkałem się z opiniami, że dokonując lewoskrętu na własną posesję muszę przepuścić pojazdy za mną co wydaję się kompletną bzdurą. Ale w wypadku który miał miejsce w mojej okolicy kierujący motocyklem(pod wpływem alkoholu) uderzył w bok auta skręcającego na posesję a winnego okrzyknięto kierującego autem osobowym.
dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedzi (2):
Piotr
2014-09-22 20:30:02
Nie jest. Zjazd na posesję, to wyłączenie się z ruchu. Dodatkowo - przed takim zjazdem nie ma z reguły zakazu wyprzedzania. Zatem przed zjazdem należy upewnić się, że nikt nie zaczął manewru wyprzedzania (a tu wystarczy już włączenie kierunkowskazu, a nie zmiana pasa ruchu). Gdyby to było skrzyżowanie, to skręcający mógłby uważać, że inni kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego i nie będą wyprzedzać na skrzyżowaniu. Ale nie jest.
Gość
2014-12-10 21:13:57
Upewnieniem jest PATRZENIE W LUSTERKA ! Włączony kierunkowskaz mógł być np. za późno ! Bez popatrzenia nie można skręcać . . .
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-09 15:25:52
Odpowiedzi: 1
Bzdurą to jest niestety w praktyce skręcając w lewo (nie tylko na posesję) należy upewnić się czy można manewr wykonać czy przypadkiem (niestety ale tak jest) jakiś szaleniec na podwójnej ciągłej, na skrzyżowaniu czy przed przejściem dla pieszych nie zacznie nas wyprzedzać. Niestety skręcający w lewo jest na przegranej pozycji decyzja sądu najwyższego.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:17:33
To nie jest takie głupie ! Nie popierając piractwa - i tak ktoś może nie zauważyć naszego kierunkowskazu np. stoją za nami pojazdy ! Może być np. linia przerywana, więc ZAWSZE patrzymy w lusterka !
Dodaj odpowiedź
BB
2013-07-18 21:54:04
Odpowiedzi: 0
Teren zabudowany, osiedle na którym znajdują się drogi utwardzone /prowizorycznie, płyty/ i drogi gruntowe nie utwardzone,ale prowadzące do posesji -na wszystkich drogach brak oznaczeń o pierwszeństwie. Przy wjeżdzie na osiedle stoi tablica przypominająca o wjezdzie na teren nieoznakowany - czyli "prawa Wolna".
Pytanie: czy pojazd na drodze nieutwardzonej z prawej strony w stosunku do pojazdu na drodze utwardzonej /prowizorycznie/ jest podporządkowany, czy ma pierwszeństwo zgodnie z regułą "prawa wolna"
henq
2013-07-19 21:37:42
Odpowiedzi: 0
"Prawa wolna"? co Ty tworzysz? -> "Zasada prawej ręki" a to różnica.
W skrócie: gruntowe jadą ostatnie.
Nie ma znaczenia czy drogi z płyt czy nie, swego czasu A4 od Wrocławia do granicy była z płyt i co też niby równa polnej dróżce?
Gość
2013-08-22 02:26:58
Odpowiedzi: 0
park prologis wrocław bielany,przy wjeździe info:na terenie obiektu obowiązują przepisy kodeksu drogowego.Droga od bramy wjazdowej dwukierunkowa po jednym pasie w kierunku.Na rogu hali nr.1 zakręt 90* w prawo,tuż za nim droga w lewo o podobnych parametrach ale w tym samym miejscu droga na wprost się rozszerza na 4 przedzielone wysepką pasy a znak po środku nakazuje ruch dwoma prawymi,lewe 2 pasy nakazują ruch w powrotnym kierunku.normalka.No to wracamy tymi do powrotu hala nr.1 tym razem z lewej strony z prawej zaś hala nr.4 na końcu której jest rampa podjazdowa,z sześcioletniego doświadczenia wiem że tam trzeba uważać,przy rampie dwa paski parkingów osobówek i równolegle do nich owa droga co to skręcała w lewo za zakrętem przy wjeździe i równolegle do niej parking dla dużych.Wracając trzeba wykonać swego rodzaju lustrzane S w miejscu przecięcia się dróg.Jadę jakieś 30km/h zerkam w prawo na podjazd osławionej rampy i parkingów osobówek-dziś już spokojnie,wykonuję lustrzaną eskę i jednocześnie sprawdzam czy z lewej jakiś baran pod prąd nie leci i git,no to już dokładnie sprawdzam prawą równoległą-czysta jak łza,mijam ją,dojeżdżam do zakrętu i lekko na hamulec przed redukcją na 2.W tym momencie jak mnie coś puknęło to tył mi nadrzuciło do przodu a przód pchnęło na spory krawężnik nie opanowałem auta i całością wskoczyłem na trawnik,gdy z niego zjechałem wyszedłem zobaczyć co się stało,a tu laska swoje ogląda i pyta czy nic mi nie jest.Pani nagle zaskakuje mnie twierdzeniem że skoro nadjechała z mojej prawej to ja miałem pierszeństwo i to jej wina-stanąłem jak wryty 20 lat za kółkiem i nie uwierzył bym z opowieści.Też uważam że to jej wina ale z innego powodu,najzwyczajniej spojrzała w lewo ale ja byłem już po jej prawej,na mój łeb się jej spieszyło i skręciła na ślepo,a że łuk ten pozwala to prędkość postanowiła zmniejszyć w trakcie.Pani się przyznała wiec policji nie było.Spisaliśmy dane na gotowym druku o zajściu drogowym i pani pojechała,a na mój wpis o prędkości max.30 powiedziała,ja nawet w przybliżeniu nie potrafię jej określić,ale ze 60 miała na bank.No i zapomniałem żeby to przyznanie się do winy potwierdziła mi na piśmie i zaczęły się domysły czy aby nie przytorbiłem,a jeżeli tak i pani wycofa się z tego to czy drogę wewnętrzną z nakazem jazdy w wyznaczonym kierunku i dwóch pasach na kierunek można uznać za nadrzędną nad tą zwykłą i mieć pierszeństwo jak na głównej,choć nigdy do tej pory tak o niej nie myślałem i przepuszczałem tych z prawej.Auto się całe przestawiło i będzie raczej do kasacji a ja dojeżdżam 50 km do roboty i to na 4 rano a i często drugą zmianę kończę grubo po północy i nie mam ani pociągu ani autobusu no i po robocie jak moja wina.Dodam jeszcze że naturalnym odruchem jest uciekanie w drugą stronę a pani przy prawoskręcie miła bity lewy przód na samym rogu a ja przy kierowaniu się już w lewo oberwałem w prawe tylne koło z nadkolem kawałkiem drzwi i progu a pani nawet nie hamowała żadnych śladów nie było nawet pisku opon tylko łup z całym impetem no i siła odbicia mnie była całkiem spora
Gość
2013-08-22 02:27:58
Odpowiedzi: 1
park prologis wrocław bielany,przy wjeździe info:na terenie obiektu obowiązują przepisy kodeksu drogowego.Droga od bramy wjazdowej dwukierunkowa po jednym pasie w kierunku.Na rogu hali nr.1 zakręt 90* w prawo,tuż za nim droga w lewo o podobnych parametrach ale w tym samym miejscu droga na wprost się rozszerza na 4 przedzielone wysepką pasy a znak po środku nakazuje ruch dwoma prawymi,lewe 2 pasy nakazują ruch w powrotnym kierunku.normalka.No to wracamy tymi do powrotu hala nr.1 tym razem z lewej strony z prawej zaś hala nr.4 na końcu której jest rampa podjazdowa,z sześcioletniego doświadczenia wiem że tam trzeba uważać,przy rampie dwa paski parkingów osobówek i równolegle do nich owa droga co to skręcała w lewo za zakrętem przy wjeździe i równolegle do niej parking dla dużych.Wracając trzeba wykonać swego rodzaju lustrzane S w miejscu przecięcia się dróg.Jadę jakieś 30km/h zerkam w prawo na podjazd osławionej rampy i parkingów osobówek-dziś już spokojnie,wykonuję lustrzaną eskę i jednocześnie sprawdzam czy z lewej jakiś baran pod prąd nie leci i git,no to już dokładnie sprawdzam prawą równoległą-czysta jak łza,mijam ją,dojeżdżam do zakrętu i lekko na hamulec przed redukcją na 2.W tym momencie jak mnie coś puknęło to tył mi nadrzuciło do przodu a przód pchnęło na spory krawężnik nie opanowałem auta i całością wskoczyłem na trawnik,gdy z niego zjechałem wyszedłem zobaczyć co się stało,a tu laska swoje ogląda i pyta czy nic mi nie jest.Pani nagle zaskakuje mnie twierdzeniem że skoro nadjechała z mojej prawej to ja miałem pierszeństwo i to jej wina-stanąłem jak wryty 20 lat za kółkiem i nie uwierzył bym z opowieści.Też uważam że to jej wina ale z innego powodu,najzwyczajniej spojrzała w lewo ale ja byłem już po jej prawej,na mój łeb się jej spieszyło i skręciła na ślepo,a że łuk ten pozwala to prędkość postanowiła zmniejszyć w trakcie.Pani się przyznała wiec policji nie było.Spisaliśmy dane na gotowym druku o zajściu drogowym i pani pojechała,a na mój wpis o prędkości max.30 powiedziała,ja nawet w przybliżeniu nie potrafię jej określić,ale ze 60 miała na bank.No i zapomniałem żeby to przyznanie się do winy potwierdziła mi na piśmie i zaczęły się domysły czy aby nie przytorbiłem,a jeżeli tak i pani wycofa się z tego to czy drogę wewnętrzną z nakazem jazdy w wyznaczonym kierunku i dwóch pasach na kierunek można uznać za nadrzędną nad tą zwykłą i mieć pierszeństwo jak na głównej,choć nigdy do tej pory tak o niej nie myślałem i przepuszczałem tych z prawej.Auto się całe przestawiło i będzie raczej do kasacji a ja dojeżdżam 50 km do roboty i to na 4 rano a i często drugą zmianę kończę grubo po północy i nie mam ani pociągu ani autobusu no i po robocie jak moja wina.Dodam jeszcze że naturalnym odruchem jest uciekanie w drugą stronę a pani przy prawoskręcie miła bity lewy przód na samym rogu a ja przy kierowaniu się już w lewo oberwałem w prawe tylne koło z nadkolem kawałkiem drzwi i progu a pani nawet nie hamowała żadnych śladów nie było nawet pisku opon tylko łup z całym impetem no i siła odbicia mnie była całkiem spora
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-08-22 14:26:13
Z prawej ma pierwszeństwo tak jak Ci mówi tabliczka "na terenie obiektu obowiązują przepisu ruchu drogowego" czyli skrzyżowanie równorzędne pierwszeństwo ma ten z prawej, nie istotne gdzie Ci przytrąbiła nie ustąpiłeś jej pierwszeństwa jeżeli pani się poradzi kogoś to spokojnie wygra, a i jest jeszcze kwestia ubezpieczalni, oświadczenie oświadczeniem, ale weryfikują to w ubezpieczalni i może się okazać że powołany przez nich biegły nie zgodzi się z oświadczeniem i uzna (a wina bezsprzeczna) Ciebie za sprawcę.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-08-29 15:24:01
Odpowiedzi: 1
kiedy mamy pierwszęństwo z prawej strony i na jakich drogach ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:26:03
Na równorzędnych (trójkątny znak z "x")
Dodaj odpowiedź
Marzena
2013-10-15 14:42:12
Odpowiedzi: 3
od kiedy wchodzi lub weszła ustawa o ruchu drogowym, w której kierowca ma zatrzymac sie przed przejściem dla pieszych jeśi pieszy przy nim stoi
Odpowiedzi (3):
drivb
2013-10-16 20:43:19
nie weszła i nie wchodzi.
Gość
2013-11-04 20:24:00
Są plany co do przyszłego roku, ale to jeszcze nie wiadomo.
Gość
2014-12-10 21:28:18
Masz obowiązek NIE OMIJAĆ I NIE WYPRZEDZAĆ W OKOLICY PRZEJŚĆ, PRZEJAZDÓW - bez znaczenia czy piesi są na przejściu !
Dodaj odpowiedź
ŻANETA
2013-10-21 17:18:45
Odpowiedzi: 2
Które światło się zapali po pomarańczowym?
Odpowiedzi (2):
Michał
2013-10-22 12:45:42
Po pierwsze w świetlnych sygnalizacjach drogowych nie ma światła pomarańczowego tylko jest żółte.
Po żółtym zapala się czerwone.
Gość
2014-12-10 21:30:42
Po SAMYM żółtym zapala się czerwone :) Chyba, że miga !
Dodaj odpowiedź
SHREK__XXXX__
2013-11-05 17:01:49
Odpowiedzi: 1
Skrzyżowanie świetlne, droga 2-jezdniowa która przecina normalna ulica jazda w 2 kierunkach dojeżdżając ulicą 2-kierunkową do świateł z zamiarem lewoskrętu. Jak mam się zachować?
Czy mając zielone światło do jazdy na wprost i w lewo:skręcając w 2 pasy ruchu ustawić się na lewym pasie ruchu czy też mogę od razu ustawić się na prawym pasie i dalej kontynuować jazdę?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-10 21:33:41
Jeśli masz z jednego pasa skręt, to wybierasz :) Ale przypominam, że jazda lewym bez uzasadnienia jest karana (nie tamujmy) ! Jeśli z dwóch, to nie masz wyboru - pilnuj swojego !
Dodaj odpowiedź
Passat
2013-11-28 17:24:56
Odpowiedzi: 1
Panie i panowie. Prawie każdy decyduje się na uzyskanie uprawnień kierowcy. Niestety, nie wszyscy mają odpowiednie predyspozycje fizyczno-psychiczne aby kierować samodzielnie pojazdem w aktualnych sytuacjach drogowych. Sam kurs niewiele załatwia. żenująco wyglądają sceny z kolizji drogowych, gdzie uczestnicy kolizji blokując skutecznie drogę skaczą sobie do oczu. NIE MA WINNEGO? Powszechna jest nieznajomość prawa o ruchu drogowym. Oto paradoksalna sytuacja: Zima, drogi pokryte warstwą śniegu. Kierowca osobowego jedzie drogą asfaltową oznaczoną znakiem informacyjnym D-1,przejeżdża jedyne skrzyżowanie kontynuując jazdę na wprost i zostaje uderzony w prawy bok pojazdu przez samochód osobowy kierowany przez kobietę, nadjeżdżający z prawej strony drogą gruntową. Kobieta zarzuciła kierowcy dobitnym głosem nie ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu do skrzyżowaniu dróg z prawej strony. O zgrozo, wezwany przez nią policjant potwierdził jej wersję, wymierzając jadącemu drogą utwardzoną kierowcy MK i punkty karne jako sprawcy kolizji. Uzasadniał, że skoro śnieg pokrył nawierzchnię, to drogi należy traktować jako RÓWNORZĘDNE !?UWAGA: Znaku D-1 "droga z pierwszeństwem" nie odwołuje żadne kolejne skrzyżowanie (chyba, że znak D-2, A-7 lub B-20). Jest to nadal droga z pierwszeństwem przejazdu. Po drugie: Skrzyżowanie to przecięcie się dróg utwardzonych na jednym poziomie. Po trzecie: Wyjazd z drogi gruntowej na drogę twardą to ewidentne wlączanie się do ruchu. Ta pani i policjant o tym nie wiedzieli ? O ZGROZO ! Że też nas do Unii przyjęli? A przy okazji: Po żółtym sygnale może zapalić się a/ zielony, b/ czerwony, c/ żółte może też przez chwilę palić się z czerwonym. Polecam lekturę kodeksu drogowego i SZEROKOŚCI !
Odpowiedzi (1):
henq
2013-11-29 18:32:18
niestety tak jest w tym kraju sami policjanci nie znają przepisów :/ sytuacja opisywana już:
skrzyżowanie dróg przejście dla pieszych 4 metry od skrzyżowania, przechodzący na skrzyżowaniu i pan policjant z drogówki chce karać mandatem 100zł za to że 4 metry dalej są pasy i z po nich należy przechodzić.
Co do świateł nie masz racji po żółtym zapali się czerwone :)
po czerwonym i żółtym razem zapali się zielone :)
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-07 16:09:14
Odpowiedzi: 1
kto ma pierszeństwo za znakiem d 40 na nie oznakowanm skrzyżowaniu
Odpowiedzi (1):
henq
2014-03-07 21:54:51
Ten co ma znak d-40 jest włączającym się do ruchu więc ma ustąpić pierwszeństwa. Definicja D-40 się kłania.
Dodaj odpowiedź
SandraS
2014-03-21 10:13:51
Odpowiedzi: 1
Może ktoś zna przepis na temat wpuszczania wjeżdżających na drogę ekspresową/obwodnicę.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-31 22:56:22
włączanie się do ruchu - poczytaj może zmądrzejesz.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-12-04 22:00:42
Odpowiedzi: 3
Witam. Skręcając w prawo z jednokierunkowej o dwóch pasach ruchu stoi sygnalizator po prawej stronie z zieloną strzałką warunkową. Czy dotyczy ona obydwu pasów, czy tylko prawego skrajnego?
Odpowiedzi (3):
Gość
2014-12-10 21:40:50
Skręcamy od prawej ! Najlepiej podaj ulicę :)
Gość
2014-12-10 22:53:49
Jeżeli ulica jednokierunkowa ma dwa pasy ruchu to z prawego skręcamy w prawo i to dla tych pojazdów jest warunek, natomiast lewego pasa to nie dotyczy, ponieważ z niego skręcamy tylko w lewo. :)
Gość
2014-12-19 20:44:45
obydwa pasy skręcają w prawo,z czego lewym można też jechać na wprost, stąd moje pytanie i powtarzam, że strzałka zielona warunkowa jest po prawej stronie
Dodaj odpowiedź
Marcel
2015-01-15 23:19:19
Odpowiedzi: 0
proponuje zgłosić się jeszcze raz na egzamin jeśli ma pan takie problemy. Wszystko jest w tej ustawie
Gość
2015-03-02 13:05:30
Odpowiedzi: 0
Witam, możecie mi powiedzieć kto ma pierwszeństwo. Zbliżam się do skrzyżowania z przejściem dla pieszych i drogą dla rowerów, przed którym postawiony jest znak A-7. Na lini warunkowego zatrzymania z prawej strony zauważyłem rowerzystę w odległości około 50 m od skrzyżowania. Czy w takiej sytuacji przejazd przez pasy i drogę dla rowerów jest wymuszeniem pierwszeństwa?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie