Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: wrzesień 2023r.

RUCH ROGOWY

Rozdział 1 - Ruch pieszych

Art. 11.

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 12.

1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.

2. Do kolumny pieszych w wieku do 10 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1 i 2.

3. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej – 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni.

4. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.

5. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.

6. Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

7. Zabrania się:

Art. 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14.

Zabrania się:

Art. 15.

Przepisów art. 11–14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.

Większe okno
Małgorzata
2018-05-10 19:08:41
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry, mam takie pytanie. Dotyczy wspólnego dobra drogowego, kierowców i pieszych. Spotykam się z takim okresleniem, moim zdaniem błędna interpretacją, że pieszy na pasach czy przed pasami ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem. Ja bardzo dobrze rozumiem, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo, poniewaz gdyby to zignorować, pozostałoby tylko go rozjechać, a to nie godzi się z żadnymi zasadami. Moje pytanie dotyczy momentu wkraczania pieszego na przejście z chodnika. Rozumiem, że jest zobowiązany rozejrzeć sie w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo, ale gdzie jest napisane, że pieszy, widzący nadjezdzajacy samochód, gdy ten samochód jest jedynym na drodze, ma prawo wkraczać na to przejście, gdy równie dobrze może poczekać trzy sekundy i przepuścić kierowcę, który toczy się swoim torem i ostrożnością. Co to za maniera, by wchodzić na ulicę,zmuszając kierowcę do zatrzymania się, mimo, że nie było prawdziwej potrzeby, by kierowca się zatrzymywał. Sytuacja sam na sam. Pusta droga. Nie mówię o kierowcach nagminnie  ignorujących istnienie pieszych ani takich, którzy  jadąc w sznurze nie zatrzymają się, a biedny pieszy czeka wieki. Pozdrawiam. Małgorzata
Odpowiedzi (2):
Wrycz
2018-05-12 09:32:02
Nagłe wejście pieszego na jezdnię (lub wjazd rowerzysty jadącego po drodze dla rowerów), pod nadjeżdżający pojazd jest określane jako wtargnięcie. Mandat od 50 do 200 zł.
Gość
2018-06-26 07:55:53
Może, lecz nie musi czekać aż samochód przejedzie. Cóż to za maniera, by traktować zatrzymanie się samochodu (w obszarze zabudowanym szczególnie) jako wielkie wydarzenie, którego za wszelką cenę trzeba uniknąć? Jeśli pieszy widzi, że kierowca jest na tyle daleko, że zdąży zareagować (jednym słowem: na tyle daleko, że wejście na przejście nie jest wtargnięciem bezpośrednio pod pojazd), jak najbardziej ma prawo przejść. Pragnę jeszcze przypomnieć, że kierujący pojazdem ma obowiązek ZWOLNIĆ przed przejściem dla pieszych
Dodaj odpowiedź
Roman
2018-05-22 06:20:24
Odpowiedzi: 0
Droga w parku dla rowerów i pieszych bez wyznaczonej części dla pieszych. Według mnie pieszy powinien poruszać się lewą stroną. Mam rację?
Gość
2018-06-13 19:20:18
Odpowiedzi: 0
Czy kolumna dzieci na chodniku musi ustąpić miejsca jednemu pieszemu?
Gość
2018-07-07 09:45:04
Odpowiedzi: 0
przejscie dwuetapowe
Gość
2018-07-09 15:16:02
Odpowiedzi: 1
Po której stronie drogi chodzimy z wózkiem dziecięcy w miejcu niezabudowanym ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2020-06-01 17:09:17
2018-07-09 15:16:02Odpowiedzi: 0 Po której stronie drogi chodzimy z wózkiem dziecięcy w miejcu niezabudowanym ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-08-10 14:37:08
Odpowiedzi: 0
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim: Art. 14. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy: Art.13 (...) 8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni. Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Gość
2018-08-10 14:41:37
Odpowiedzi: 6
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim: "Art. 14. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;" A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy: "Art.13 (...) 8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni." Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Odpowiedzi (6):
lech
2018-09-07 18:45:37
Taki OGROMNY bałagan zawdzieczmy MEDIOM i POLICJI która w praktyce APROBUJE a nawet SAMA zatrzymuje sie przed pasami zapraSZAJĄC DO PRZEJŚCIA PIESZYCH...
Gość
2018-09-19 14:58:16
Drogi panie Policja powinna odebrać panu PJ albowiem nie ma pan podejścia o czym pan pisze albo wykazuje pan złą wole.Używając pana argumentacji przejście dla pieszych to jest miejsce dla pieszych a nie jezdnia bo robi się je dla pieszych a nie dla aut.Na przyjęciu obowiązują przepisy dotyczące przejść a nie jezdni.To samo dotyczy przejazdów rowerowych. Oczywiście że pieszy jak i rowerzysta mają pierwszeństwo na przejściu ale i gdy się do niego zbliżają.Kodeks drogowy wyraźnie o tym mówi.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych anie te dotyczące kierowców.Tacy jak pan myślą ze stworzono przepisy dotyczące przejeść aby chronić kierowców a nie pieszych.Dla takich jak pan powstał zbędny przepis ze pieszy an zebrze ma poszerszenieć tzn nie może pan tam w niego wjechać.To że w tym samym przepisie nie zapisano gdzie jeszcze pieszy ma pierwszeństwo,np na chodniku, schodach to nie znaczy że go nie ma.Musi się pan nauczyć całego kodeksu a nie tylko fragmentu o zebrze.Przykładowo pieszy często ma pierwszeństwo jeśli przechodzi poza zebrą.Przepis mówi wyraźnie że kierowca zbliżając się do przejścia musi zwolnić (nawet jeśli nikogo nie widzi)oraz ma zagwarantować bezpieczeństwo pieszemu będącemu na zebrze jak i dopiero nań wchodzącemu.To samo dotyczy rowerzystów.Pieszemu nie wolno wtargnąć bezpośrednio przed maskę ale tylko w tedy gdy kierowca już jest na przejściu, czyli nie może wbiec, wejść zza zasłony.Bo kierowca aby zahamować musi go widzieć.Kara dla kierowcy jest oczywista bo jeśli potrącił tzn że jechał a szybko i bezpieczeństwa nie zagwarantował.Niestety wiekszosc kierowców przepisu nie zna a uczy się przepisu dla pieszych. Dlatego w Polsce idioci zabijają tysiące osób i trafiają do więzienia co życia nie wróci.A na pana za mieszanie ludziom w głowach policja powinna nałożyć wysoką grzywnę i skierować na ponowny kurs. To się robi sprawdzając IP z jakiego pan pisze i wzywając na komendę.
bolo
2018-09-19 15:03:35
@lech - Policja nie może łamać przepisów dlatego musi pieszych przepuszczać.Pan może bredzić ale tylko do czasu aż pan kogoś potrąci lub zabije bo wtedy to nie policja a prokurator pana nauczy przepisów.Kawał życia spędzi pan w więzieniu i będzie dużo czasu na nauczenie się kodeksu na pamięć.Zatem nich pa nie wtóruje głupkowi i nie uczy się bredni od niego, tylko niech pan zaglądnie do przepisów.
Marek
2018-10-29 10:22:22
Mam pytanie który to artykuł odnośnie przepisów dla kierowców mówi o przepuszczaniu pieszych. Cytat.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych a nie te dotyczące kierowców.
Gość
2018-10-29 10:40:56
Prawo o ruchu drogowym w art. 13 mówi: "pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Art. 14 zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Jakie są obowiązki kierowcy? W art. 26 określa je Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”. Z lektury przepisów jasno wynika, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko wtedy, gdy jest na nim pieszy.
Marek
2018-10-29 10:54:22
Gość który chciał odebrać prawo jazdy Panu który twierdzi że jezdnia jest dla samochodów sam powinien zapoznać się dokładnie z przepisami KD, bo jak dla mnie właśnie tacy ludzie jak on doprowadzają do wypadków lub kolizji.Na zwykłej drodze pieszy ma pierwszeństwo tylko na zebrze. Ale od tej reguły są wyjątki. Kiedy musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Obowiązki kierowcy względem pieszego są jednoznacznie określone w przepisach. W art. 26 Prawa o ruchu drogowym czytamy:1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.Mówiąc wprost - przed przejściem mamy obowiązek zatrzymać się tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy. Wyjątkiem są oznaczone strefy zamieszkania - na nich pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22869562,kiedy-pieszy-ma-pierwszenstwo-to-nie-takie-oczywiste-niegotowe.html
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-08-29 09:11:57
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie . W którym punkcie kodeks drogowy nakazuje pieszemy chcącemu przejść przez jezdnię po pasach wyraźnie nakazuje skierowanie głowy w lewo , prawo , lewo?
Odpowiedzi (1):
marek
2018-10-29 10:37:31
Prawo o ruchu drogowym w art. 13 mówi: "pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Art. 14 zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Jakie są obowiązki kierowcy? W art. 26 określa je Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”. Z lektury przepisów jasno wynika, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko wtedy, gdy jest na nim pieszy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-11-25 17:56:35
Odpowiedzi: 0
Witam, mam pytanie odnośnie prowadzenia grup powyżej 10 osób. Czy taka grupa musi iść prawą stroną czy dozwolone jest pójście gęsiego lub w parach po lewej stronie ? Jako przodownik turystki pieszej dostaje różne odpowiedzi. Logika mi podpowiada że bezpieczniej idzie się z lewej strony, lecz idąc z innymi grupami jako uczestnik to prowadzą prawą stroną. Czysto teoretycznie oba sposoby które podałem nie łamią przepisów
vicheer
2018-12-02 13:23:53
Odpowiedzi: 0
jak moze poruszac sie pieszy ktora nie ma odblaskow a zmrok zastal go w drodze?Art 11 p.4a
monia
2018-12-05 12:09:22
Odpowiedzi: 1
Przepisy bardzo trafnie opracowane są w artykule na stronce: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/pierwszenstwo-pieszych-na-drodze
Odpowiedzi (1):
Gość
2019-02-13 15:51:41
Niestety, także autor informacji zawartych na podanej stronie, nie ustrzegł się wprowadzania w błąd. Pieszy ma pierwszeństwo kiedy przechodzi po pasach, a nie kiedy wchodzi lub się zbliża do nich. Ma za to obowiązek sprawdzenia, a więc zatrzymania się przed przejściem. Nie wolno mu wejść na przejście przed nadjeżdżającym pojazdem.
Dodaj odpowiedź
Adam
2018-12-09 18:56:30
Odpowiedzi: 1
Art13 / 5 - czy dotyczy każdej drogi dwujezdniowej? Czy tylko przedzielone pasem zieleni? Czy jak droga dwujezdniowa jest przedzielona linią ciągłą to można powyżej 100m w obszarze zabudowanym.
Odpowiedzi (1):
mmm
2019-01-03 14:50:04
prawdopodobnie mylisz pojęcie "pas ruchu" z "jezdnią" - najlepiej będzie jak sobie sprawdzisz definicję "drogi dwujezdniowej" - jest na samym początku Kodeksu Drogowego ! droga jest wtedy dwujezdniowa, kiedy dwie jezdnie są oddzielone na stałe od siebie !
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-03-09 16:33:49
Odpowiedzi: 0
Czy można zwolnić krok lub zatrzymać się przechodząc przez jezdnie na przejściem dla pieszych.
Gość
2019-03-15 11:14:02
Odpowiedzi: 0
Pytanie. Pieszy ciągnący wózek do 90 cm szerokości powinien poruszać się chodnikiem w obszarze zabudowanym? czy może korzystać z ulicy? A jak sprawa się ma po za obszarem zabudowanym. Porusza się lewą czy prawą stroną drogi pozbawionej chodnika czy pobocza. Jak myślicie?
Gość
2019-04-25 22:40:14
Odpowiedzi: 0
Zasady przechodzenia przez jezdnię niewidomego z białą laską.
Gość
2019-05-07 16:26:37
Odpowiedzi: 0
W świetle Kodeksu Drogowego nie jest pieszym osoba, która:
TEN PIESZY
2019-05-13 13:10:07
Odpowiedzi: 0
Czy jako pieszy moge isc lewa strona ulicy kiedy nie ma chodnika ?
Gość
2019-06-22 12:49:06
Odpowiedzi: 0
na przeciwko mojej nieruchomosci po drugiej stronie zrobiono chodnik, ktory oddziala gleboki row, czy gmina miala prawo tak zrobic? jednoszczesnie na przeciwko nieruchomosci Soltysa zakopano rure aby mial on przejscie na chodnik, pozostale 3 nieruchomosci nie maja takiej mozliwosci.
JL
2019-10-18 09:29:35
Odpowiedzi: 1
Czy przepisy regulują którą stroną chodnika ma iść pieszy?
Odpowiedzi (1):
Gość
2020-01-16 22:38:55
Przepisy nie regulują tego. "Niektórzy uczą dzieci, że chodnikiem należy poruszać się jego prawą stroną. Okazuje się, że nie ma przepisów, które by to nakazywały" http://wychowaniekomunikacyjne.org/index.php?mact=News,cntnt01,print,0
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-12-28 20:06:18
Odpowiedzi: 1
Czy osoba niepełnosprawna może przechodzić przez jesdnię w odległości mniejszej niż 100 metrów od przejścia dla pieszych ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2020-01-16 22:25:37
Art.13 Punkt 2 oraz 3
Dodaj odpowiedź
Gość
2020-01-16 22:46:49
Odpowiedzi: 0
Czy gdy pieszy jest na przejściu dla pieszych, kierowca samochodu może z tyłu za pieszym przejechać?
Gość
2020-01-28 16:04:43
Odpowiedzi: 0
Czy na zielonym świetle można przyśpieszyć przebiegając kiedy światło zaczyna mrugać. Czy zasadne jest wyczekiwanie na takich pieszych i karanie ich ,straszenie karą 1000pln,przetrzymywanie przez POLICĘ nie wystaczy pouczenie.Pytam kto przyjmuje do policji takie typy.???
Gość
2020-02-10 09:50:47
Odpowiedzi: 0
czy na skrzyzowaniu jednokierunkowej drogi pobocznej z droga głowna pieszy idący chodnikiem drogi głównej ma prawo przejsc przed samochodem stojacym na białej linii drogi pobocznej?
Gość
2020-09-28 14:22:27
Odpowiedzi: 1
Mamy drogę składajaca się z jezdni oraz pobocza tylko po jednej stronie jezdni. Mamy art. 11 - pieszy powinien korzystać z pobocza, jeśli go nie ma - to z jezdni. Ale jeśli korzysta z pobocza lub jezdni, to ma iść lewą stroną. W przypadku jw., jeśli pieszy idzie w kierunku, w którym pobocze znajduje się po prawej stronie jezdni, powinien iść: a) poboczem, mimo tego, że będzie szedł po prawej stronie jezdni b) jezdnią, jej lewym skrajem, mimo tego, że po prawej istnieje pobocze?
Odpowiedzi (1):
Gość
2023-04-18 08:31:29
bezpieczniej poboczem. Myślę, że takie tłumaczenie się wybroni jeśli jakiś głupek chciałby wlepić mandat
Dodaj odpowiedź
Gość
2021-06-16 12:36:56
Odpowiedzi: 0
Nieaktualny art. 14 (ustępy coś się rozjechały 1,3,4....8). Brakuje art. 14 ust. 8
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie