Kodeks drogowy
Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane
Wróć do: ruch pieszych
Pytania prawne (1):

Gość
2018-08-10 14:41:37
Odpowiedzi: 6
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim:
"Art. 14.
Zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;"
A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy:
"Art.13 (...)
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni."
Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Odpowiedzi (6):
lech
2018-09-07 18:45:37
Taki OGROMNY bałagan zawdzieczmy MEDIOM i POLICJI która w praktyce APROBUJE a nawet SAMA zatrzymuje sie przed pasami zapraSZAJĄC DO PRZEJŚCIA PIESZYCH...
Gość
2018-09-19 14:58:16
Drogi panie Policja powinna odebrać panu PJ albowiem nie ma pan podejścia o czym pan pisze albo wykazuje pan złą wole.Używając pana argumentacji przejście dla pieszych to jest miejsce dla pieszych a nie jezdnia bo robi się je dla pieszych a nie dla aut.Na przyjęciu obowiązują przepisy dotyczące przejść a nie jezdni.To samo dotyczy przejazdów rowerowych. Oczywiście że pieszy jak i rowerzysta mają pierwszeństwo na przejściu ale i gdy się do niego zbliżają.Kodeks drogowy wyraźnie o tym mówi.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych anie te dotyczące kierowców.Tacy jak pan myślą ze stworzono przepisy dotyczące przejeść aby chronić kierowców a nie pieszych.Dla takich jak pan powstał zbędny przepis ze pieszy an zebrze ma poszerszenieć tzn nie może pan tam w niego wjechać.To że w tym samym przepisie nie zapisano gdzie jeszcze pieszy ma pierwszeństwo,np na chodniku, schodach to nie znaczy że go nie ma.Musi się pan nauczyć całego kodeksu a nie tylko fragmentu o zebrze.Przykładowo pieszy często ma pierwszeństwo jeśli przechodzi poza zebrą.Przepis mówi wyraźnie że kierowca zbliżając się do przejścia musi zwolnić (nawet jeśli nikogo nie widzi)oraz ma zagwarantować bezpieczeństwo pieszemu będącemu na zebrze jak i dopiero nań wchodzącemu.To samo dotyczy rowerzystów.Pieszemu nie wolno wtargnąć bezpośrednio przed maskę ale tylko w tedy gdy kierowca już jest na przejściu, czyli nie może wbiec, wejść zza zasłony.Bo kierowca aby zahamować musi go widzieć.Kara dla kierowcy jest oczywista bo jeśli potrącił tzn że jechał a szybko i bezpieczeństwa nie zagwarantował.Niestety wiekszosc kierowców przepisu nie zna a uczy się przepisu dla pieszych. Dlatego w Polsce idioci zabijają tysiące osób i trafiają do więzienia co życia nie wróci.A na pana za mieszanie ludziom w głowach policja powinna nałożyć wysoką grzywnę i skierować na ponowny kurs. To się robi sprawdzając IP z jakiego pan pisze i wzywając na komendę.
bolo
2018-09-19 15:03:35
@lech - Policja nie może łamać przepisów dlatego musi pieszych przepuszczać.Pan może bredzić ale tylko do czasu aż pan kogoś potrąci lub zabije bo wtedy to nie policja a prokurator pana nauczy przepisów.Kawał życia spędzi pan w więzieniu i będzie dużo czasu na nauczenie się kodeksu na pamięć.Zatem nich pa nie wtóruje głupkowi i nie uczy się bredni od niego, tylko niech pan zaglądnie do przepisów.
Marek
2018-10-29 10:22:22
Mam pytanie który to artykuł odnośnie przepisów dla kierowców mówi o przepuszczaniu pieszych.
Cytat.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych a nie te dotyczące kierowców.
Gość
2018-10-29 10:40:56
Prawo o ruchu drogowym w art. 13 mówi: "pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Art. 14 zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Jakie są obowiązki kierowcy? W art. 26 określa je Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”. Z lektury przepisów jasno wynika, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko wtedy, gdy jest na nim pieszy.
Marek
2018-10-29 10:54:22
Gość który chciał odebrać prawo jazdy Panu który twierdzi że jezdnia jest dla samochodów sam powinien zapoznać się dokładnie z przepisami KD, bo jak dla mnie właśnie tacy ludzie jak on doprowadzają do wypadków lub kolizji.Na zwykłej drodze pieszy ma pierwszeństwo tylko na zebrze. Ale od tej reguły są wyjątki. Kiedy musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
Obowiązki kierowcy względem pieszego są jednoznacznie określone w przepisach. W art. 26 Prawa o ruchu drogowym czytamy:1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.Mówiąc wprost - przed przejściem mamy obowiązek zatrzymać się tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy. Wyjątkiem są oznaczone strefy zamieszkania - na nich pieszy ma zawsze pierwszeństwo.
Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22869562,kiedy-pieszy-ma-pierwszenstwo-to-nie-takie-oczywiste-niegotowe.html
Dodaj odpowiedź:
Inne pytania:
