Kodeks drogowy
Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane
Wróć do: ruch pieszych
Pytania prawne (1):

Gość
2018-08-10 14:37:08
Odpowiedzi: 0
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim:
Art. 14.
Zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy:
Art.13 (...)
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Dodaj odpowiedź:
Inne pytania:
